{if 0} {/if}

עורכי דין מנוסים בדיני עבודה מנהלים את הפורום הגדול בישראל לזכויות עובדים ודיני עבודה...
פורום זכויות עובדים ודיני עבודה Work Rights | עמוד 2
×
x

כלים לחיפוש עבודה


פורום זכויות עובדים ודיני עבודה

דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (358) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 358 reviews

נושא
מחבר
תאריך ושעה

רחלי
31/03/2020 09:29
אהלן
זקוקה לייעוץ באשר לדמי לידה לאב.
ילדתי לפני כשבועיים בן מתוק.
טרם מילאתי תביעה של דמי לידה לביטוח לאומי.

בן הזוג שלי ואני מעוניינים לחלוק את חופשת הלידה - אני אקח 6 שבועות משכב לידה והוא את 9 השבועות הנותרים וזאת מכיוון שהוא מרוויח משמעותית יותר ממני וגם כך הוצא לחלת ואני עובדת מהבית.

אשמח לדעת מה הפרוצדורה שעלינו לבצע מול ביטוח לאומי באשר לתביעת דמי הלידה.

האם יש להגיש שתי תביעות נפרדות?
מה יש לבקש ממקומות העבודה של שנינו על מנת לעבור את ההליך הזה חלק.

בריאות ובשורות טובות,
שלכם, רחלי.
יוליה
31/03/2020 09:28
שלום, אני ובעלי מוגדרים כעובדים חיוניים ויש לנו תינוקת בת שנה שאין כרגע מי שישב איתה בגלל המצב. האם יש משהו בחוק שמגן עלינו מפיטורין? אם בעלי הציע להגיע לעבודה באופן חלקי ושאר הזמן לעבוד מהבית (לי אין אופציה לעבוד מהבית) אבל המעסיק מסרב- האם מחויבים לתת לו חל"ת או מכתב פיטורים?
עומר
31/03/2020 09:09
במידה ואני עובד בשתי עבודות (אחת משרה מלאה והשנייה חלקית) ומהעבודה במשרה החלקית הוצאתי לחל"ת בגלל הקורונה - האם אני זכאי לדמי אבטלה? האם זה תלוי בהכנסה מהעבודה במשרה המלאה? ואם כן, האם ההכנסה בעבודה במשרה המלאה תשפיע על גובה דמי האבטלה שאקבל ואיך מושבים דמי האבטלה שאקבל במצב הזה ?
(בשתי העבודות אני שכיר)
תודה מראש (:
עדיה
30/03/2020 20:23
היי!
מעוניינת לשאול; במידה ועבדתי אצל מעסיק כעודת שכירה בהיקף משרה מלאה ולאחר שהתפטרתי התברר לי שלא נפתח לי קרן פנסיה ולא הועברו כספים, אם אלך אליו יש באפשרותו לפתוח לי קרן ולהפקיד כספים רטרואקטיבית למרות שהתפטרתי?
לילך
30/03/2020 17:24
כמה זמן מראש עובדת משרד החינוך שהאריכה את חופשת הלידה חייבת להודיע על כוונתה לחזור. האם ניתן להחליט על חזרה מהיום למחר?
מ.א
30/03/2020 13:49
נעזרתי בשירותיו (בתשלום כמובן) של רואה חשבון בתקופה שהייתי עצמאית, עוסקת פטורה.
לימים הפסקתי לחלוטין לעבוד כעצמאית ועברתי לעבודה כשכירה.
הסכמנו שהוא יטפל בכל העניינים שקשורים בסגירת התיק שלי מול מס הכנסה וביטוח לאומי.
כעבור כמה חודשים הסתבר לי שהוא לא עשה דבר, מבלי לעדכן אותי בכלום, ולכן צברתי קנסות במס הכנסה וחוב בביטוח לאומי, אותם נאלצתי לשלם.
מאז - אני לא מצליחה להשיג אותו.
הגשתי נגדו תלונה למועצת רואי החשבון והיום קבלתי תגובה מהמועצה שהוא כלל אינו רואה חשבון, על אף שהציג בפניי תעודות (שהוא רואה חשבון, בוודאות, ולא מנהל חשבונות).

אשמח לדעת מה הצעדים שעליי לנקוט - האם באפשרותי לתבוע אותו בגין הקנסות ששילמתי בביהמ"ש לתביעות קטנות? האם עליי לבצע הליך נוסף מבחינת ההתחזות לרואה חשבון?

תודה רבה מראש.
יעל
30/03/2020 13:31
היא עובדת בשתי עבודות :
1. בבית אבות (מוסד גריאטרי).
2. מכון להתפתחות הילד.

משרד הבריאות הנפיק מסמך שאומר שאי אפשר לעבוד בשני מוסדות במקביל (כנראה כדי להגן על המטופלים המבוגרים).

על אף שמקום העבודה השני אינו מוסד - בבית האבות דורשים ממנה לבחור היכן לעבוד.
הם מסרבים להנפיק לה מכתב לחל"ת, מסרבים להנפיק מכתב פיטורים, אמרו לה פשוט לא לבוא עד להודעה חדשה או להתפטר מהעבודה השנייה. הכל בשיחות בעל פה עם סירוב להנפקת מכתב גם לדרישה הזאת.

השאלה האם זה חוקי?
מה היא אמורה לעשות?
נורית
30/03/2020 09:17
האם ארטיוארטריטיס של אגודלים נחשבת כמחלת מקצוע של אחיות ?
שגית
30/03/2020 09:08
האם מעסיק יכול להוריד את השכר ב 30% בפעם אחת ללא הסכמה "מהרגע להרגע" ללא הודעה מראש וזמן הסתגלות בשל הקורונה או שמדובר בניצול סיטואציה? מדובר במורים לבגרויות שהתשלום עבור שכר הלימוד, שולם כבר עד
על ידי הסטודנטים עד מאי.
חיה
30/03/2020 09:04
אני מורה לבניית ציפורניים באופן עצמאי ומלמדת במכללה לאסתטיקה בב"ש. לאחרונה למדתי קבוצה שבניהם היתה תלמידה שהחליטה להוציא עלי שם רע והתלוננה שלא בצדק למנהלת המכללה עלי. אותה תלמידה פעם אחת פנתה אליי בבקשה שהיא מתקשה ולא מצליחה להבין, הסברתי ואמרתי שכל עוד היא במצב של חוסר השלמה במקצוע היא תשאר ללמוד איתי כמובן ללא עלות רק בקבוצה אחרת בתאום עם מזכירת המכללה ושאני שם לכל דבר עד שתלמד את העבודה ותוכל לצאת לשוק כטכנאית ציפורניים.

כנראה שתשובתי לא מצאה חן בעינייה והיא כתבה מכתב תלונה עליי ועל איך שאני נראת בעינייה, כמובן שיש את התיעוד למכתב , מנהלת המכללה בקשה ממני שלא לפנות אליה והיא תפנה אותה למורה אחרת , מה שהמ נהלת עשתה לא לרוחי כמובן אבל זה כבר נושא אחר, בקיצור התלמידה החליטה להמשיך ולמרר את חיי והחלה לעלות פוסטים עליי במטרה להרוס את שמי , אין לי כסף לפנות לעורכי דין , אני מפרנסת יחידה, בעלי חולה אונקולוגי, הבת הנשואה גרה איתי , אני בקושי מסיימת את החודש יש לי תעוד לכל מה שכתבתי, אני לא פניתי אליה אף פעם לאחר שעזבה את הקבוצה ואין שום סיבה בעולם שהיא תעשה זאת, לאחר הפוסט שהיא העלתה רוב התלמידות שלי ענו בתגובות רק חיוביות אפילו לא אחת שלילית , האם תוכלו לעזור לי ?
סוניה
29/03/2020 19:49
במקום עבודה לא שומרים שני מטר מרחק. לא משתמשים בכפפות ומסיכות (למרות שהוזמנו וזמינים בעבודה).

לא מנקים משטחים. מחלקים עוגיות וכולם אוכלים מאותו מגש.

נציגי החנות נשלחים לאוניות מחו"ל כדי לקחת הזמנות מצוותים מחו"ל, חוזרים לחנות, מכינים הזמנות ונשלחים לאוניות לספק קניות.

לבקשת העובד לשמור על הנחיות בריאות ולשים מסיכות, כפפות, ולשמור מרחק המנהלת עונה: זה הכל שטויות, אם לא מתאים לך - תלך הביתה, תקבל חלת.
איך להתנהל במצב הזה?

תודה
אלינור
29/03/2020 19:44
בת דודה שלי התחילה לעבוד במקום מסוים לפני שבועיים והחשיבו אותה עד עכשיו לעובדת חיונית, לפני יומיים אמרו לה שהיא יותר לא תקבל משמרות כי קיזזו את העובדים אך היא גם לא תקבל חל"ת כי אין לה חצי שנה במקום עבודה.

האם זה הגיוני שלא תקבל חל"ת ולא משכורת כי אין לה ימי חופש לנצל?
שרה
29/03/2020 19:40
שוכרת משרד בחברה המשכירה חללים משותפים. בעקבות הקורונה לא הגעתי למשרד מה10 במרץ (אז בוטלו בתי הספר והייתי צריכה להשאר עם הילדים בבית), החוזה עליו אני חתומה אומר שאני צריכה להודיע על עזיבה חודש מראש, זאת אומרת אם אני רוצה לעזוב באפריל אני צריכה להודיע עד סוף פברואר.

את מרץ עוד איכשהוא אני יכולה להבין שהפסדתי אבל גם על חודש אפריל הם מחייבים אותי ולא נותנים לי לעזוב (נותנים הנחה לא משמעותית) הרי מבחינה חוקית עד כמה שאני מבינה אסור לי לצאת לצורך עבודה לא חיונית? או שאני מפספסת משהו?? איך אפשר לחייב אותי בניגוד להנחיות? אשמח לעזרתכם. תודה
קרני
29/03/2020 19:34
שלום רב,
הנני עובדת בבית חולים במרכז הארץ. בחלק ממדיניות של כל בתי החולים נפתחה במוסד שבו אני עובדת מחלקת "קורונה". מנהלת ישירה שלי שיבצה אותי לעבודה שם אך הינני מסרבת בתוקף לשיבוץ. לדבריה השיבוץ נעשה מכיוון שהנני רווקה ללא ילדים וגרה לבדי. בנוסף הינה טוענת שאם אני לא אסכים ללכת לעבוד במחלקת קורונה - משרד הבריאות עלול לשלול לי את הרישייון לעסוק במקצוע הסיעוד. בנוסף אני מקבל ממנה כל מיני איומים נוספים שקשורים למקום העבודה.
רציתי לברר האם במצב כזה באמת יש עילה לשלילת רישיון סיעודי?
תודה
קרני
ר.ג
27/03/2020 08:15
1. אני עובדת במקום עבודה שהשכר הוא שכר שעתי ובונוסים על המכירות. כרגע נודע לי (לא באופן אישי) אמרו לקולגה שלי שבמשכורת שתגיע ב10.04 כלומר על חודש מרץ לא נקבל בונוסים רק שכר בסיס
האם זה חוקי לא לתת בונוסים? וגם לא להודיע תי על זה?
2 עניני
2. לגבי גן ילדים פרטי
בגלל משבר הקורנה הילדים לא היו בגן חצי מרץ האם יש חוק מסויים שמחייב את את הגננת להחזיר את השבועיים האלה בימים אחרים או לחילופין כסף? והאם יכול להיות סעיף בחוזה של הגן שאומר שהגננת יכולה לגבות כספים עם החודשים הבאים למרות שהגן לא פעיל?
ציון יקר
27/03/2020 05:08
כיצד הופכים למורה מקצועי במערכת החינוך?
נטלי
25/03/2020 15:14
שלום, שאלה. אנו עובדי מעבדות רפואיות בבי"ח. עקב המצב הוחלט כי נעבוד 3 פעמים בשבוע (במקום 100% משרה של 5 ימים, על שכר חודשי ולא שעתי) על מנת לצמצם חשיפה והדבקה. את הימים שאנו מחסירים יורידו לנו מימי החופש (לא ניתן להשתמש בימי מחלה) והוסכם כי יהיה ניתן להיכנס למינוס ימי חופשה מבלי לפגוע בשכר אבל עד גבול מסויים, ואח"כ זה יירד מהשכר. בהתחשב שאנחנו עובדים *חיוניים* ולא יכולים לצאת לחל"ת, האם זה חוקי? אין החרגה לגבינו?
תודה
סמואל
26/03/2020 19:03
חוקי אבאלה
יובל
26/03/2020 17:23
היי עורכי דין יקרים,

אם אני עובדת במשרד ממשלתי במשרד סטודנט (100-120 שעות חודשיות) וכבר שבועיים שאומרים לי שאני לא חיונית ואין צפי לחזרה לעבודה (אני עובדת בודדה במשרד) ומצד שני לא משחררים לחל"ת.

מצד שלישי אומרים יש פתרון בואי לעבוד במוקד עם מלא אנשים בחדר אלא אם את בקבוצת סיכון ואני אכן כך (אסמטה כרונית).

מה אפשר לעשות? אף אחד לא עונה לי וכשזה קורה אומרים כן אני אברר אני אבדוק או תחכי בסבלנות כל הסטודנטים אצלנו לא יודעים מה יעלה בגורלם

סבבה שאנחנו בעולם אפוקליפטי וכאוטי אבל זה לא הגיוני שמשרד שמשחרר הצהרות על בסיס יום יומי לא יכול לתת מענה לעובדים שלו.

תודה, יובל
מתן
26/03/2020 12:31
לאחרונה התפטרתי ממקום עבודתי, כעת הם דורשים ממני לחתום על טופס "מכתב העדר תביעות" בתמורה לפיצויים שלי (טופס 161). אני מציין שלא היה לי בחוזה סעיף 14, אני מציין גם שהם הפקידו לי את הפיצויים באופן שוטף לקרן פנסיה שלי.

השאלה היא:

במידה ואני לא חותם על הטופס העדר תביעה לבקשתם האם הם יכולים לקחת לי את הכספי פיצויים? מה ההפס שלי בכך שאני לא חותם על הטופס?

בברכה,

מתן
מישל
26/03/2020 12:28
בוקר טוב, יש לי שאלה.

לפני 8 חודשים העסק של אמא שלי עבר להיות על שמי מה שאומר ש-8 חודשים היא עבדה תחתיי. עקב המצב אנחנו לא יכולות לעבוד אז אני פטרתי אותה בתאריך 15.3 ושלחנו בקשה לדמי אבטלה לביטוח לאומי (אמא נרשמה בלשכת תעסוקה) ביטוח לאומי אמרו שהיא לא זכאית לקבל דמי אבטלה כי היא עובדת פחות משנה, אבל לפי ההנחיות אומרים שכרגע גם מי שעובד חצי שנה מקבל דמי אבטלה, אז למה אמא שלי לא זכאית?

בנוסף חוץ ממני שאני בת 20, יש לנו בבית עוד ילדה בת 14 ועוד שני ילדים מתחת לגיל 12. מיותר לציין שגם אבא שלי עובד. הדמי אבטלה האלה היו צריכים לעזור לנו בתקופה הזאת, בבקשה שמישהו יכול לעזור...
שלומית
26/03/2020 04:40
בעלי מועסק במגזר הפרטי במפעל שמוגדר כחיוני.
באם בהמשך יוחלט על סגירת המפעל האם הוא יכול לבחור בין לקחת חל"ת (ואז יקבל 70% מהשכר) או להשתמש בימי חופש ומחלה להגדלת ההכנסה החודשית? (חל"ת עולה יותר למדינה שגם ככה במשבר, אם אני מבינה נכון)
מעיין
26/03/2020 00:36
שואלת עבור חברה-

לפני שהתחיל כל עניין הקורונה הייתה אמורה להתחיל עבודה בחברת סטארט אפ גדולה. תאריך ההתחלה היה אמור להיות ה22/3. לאחר חתימת החוזה התפטרה מחברת הייטק גדולה ומוכרת בה עבדה מספר שנים לצורך התחלת העבודה החדשה. יום לפני תאריך ההתחלה נמסר לה שתאריך ההתחלה נדחה בשבועיים בעקבות המשבר ועכשיו החברה עושה סימנים של חוסר ודאות לגבי התחלת העבודה אם בכלל.

במידה והחברה תחליט לבטל את חוזה ההעסקה מולה- האם זכאית לפיצויים?
כמו כן, 1) לחברה נגרמה אובדן של אופציות שהשתחררו ב1.4 מהחברה הקודמת.

2) שבוע לפני תאריך ההתחלה החברה קיבלה הצעה לחזור לחברה הקודמת בתפקיד חדש, אותה חברה שאלה את המנהל המגייס האם יש חשש שבעקבות המצב החוזה לא ייצא לפועל וחשפה בפניו את דבר ההצעה. נאמר לה מפורשות שאין מה לדאוג והכל מתנהל כרגיל.

3) החברה ויתרה על אותה הצעה וכעת היא אינה על הפרק, מה שעשוי להשאיר אותה מובטלת.
יעל
26/03/2020 00:24
לכל אלה שלא מבינים/ות מדוע עובדות בהריון / טיפולי פוריות מסרבות לצאת לחל"ת. הנה כמה דברים: אסור לשכוח שבחל"ת השכר נפגע באופן ניכר, בעיקר ובעיקר למי שמשתכר שכר נאה.

באתר ביטוח לאומי ישנם מחשבונים בהם מכניסים את שכר ברוטו במשך 6 חודשים אחרונים וניתן לראות כמה דמי אבטלה זכאית העובדת לקבל. לדוגמא: עובדת שמשתכרת מעל 20 ברוטו אפילו לא זכאית לקבל 70% דמי אבטלה. למשל: עובדת שמשתכרת מעל 10 ברוטו , זכאית לקבל רק 50% דמי אבטלה. בל נשכח שמדובר על ברוטו ועל זה יש עוד ניכויים כך שהנטו הרבה יותר נמוך.

זו הסיבה שעובדות רבות המצויות בהריון / טיפולי פוריות מחפשות אלטרנטיבות אחרות כמו שמירת הריון (למי שיש סיבה אמיתית), ניצול ימי מחלה וחופשה (למי שיש יתרה), הקדמת מועד יציאה לחל"ד (אפשרי החל מ7 שבועות לפני מועד הלידה) וכך למעשה העובדות יהיו זכאיות ל100% מהשכר ולכן זה עדיף מבחינה כלכלית על פני יציאה לחל"ת.
בני
25/03/2020 20:28
שלום לכולם!!
תאונות עבודה..
לפני כחודש בערך שברתי שתי שינים קדמיות בתאונת עבודה ,(כמעט שנה אחרי שעברתי טיפול גדול על אותם שינים)..
באותו הרגע התפנתי למרפאת שינים והדביקו זמני עד לפגישת מומחה למחרת!!
למחרת פגשתי את המומחה והוא אמר שאין מה לעשות וצריך לעשות שתלים חדשים !
למחרת התאונה חזרתי לעבודה בידיעה שזה מודבק זמני ועשוי ליפול, ועכשיו כל כמה ימים זה נופל ואני צריך לחזור למרפאה בכדי להדביק פעם פעמים בשבוע !!
השאלה שלי היא מי סופג את הפסד הימים האלה , כי חזרתי לעבודה אבל עדין בתהליכים עם התאונת עבודה !
ת.מ
25/03/2020 20:27
שלום,
אני עובד כמאבטח טיולים, בתאריכים 16 לפברואר עד ה19 לפברואר, הייתי בטיול עם משלחת תגלית. (המשלחת התקיימה עד ה26 לחודש)
ב18 לפברואר בערב סבא שלי נפטר, ביקשתי חילוף מהמנהל שלי, והוא אמר שהחילוף יוכל להגיע רק למחרת בבוקר.
למחרת בבוקר החילוף הגיע בשעה עשר וחצי בבוקר, עד השעה הזאת, אני עבדתי. הייתה לי שעת התייצבות בשמונה ורבע בבוקר, נסיעה באוטובוס עם הקבוצה וסיור בקיסרייה.

הגיע העשירי והמשכורת נכנסה, אך ראיתי שלא נכנסה משכורת על אותו יום של החילוף, שאלתי את המנהלים ואמרו לי שמכיוון שהחילוף היה בקשה שלי, לא מגיע לי שכר על אותו היום, למרות שנדרש ממני להשאר עם הקבוצה עד שהחילוף מגיע.

זה נכון? באמת לא מגיע לי שכר מכיוון שאני ביקשתי חילוף? (אציין שאני עובד במשכורת יומית עד 10 שעות, ולא משכורת שעתית).
רובי
25/03/2020 20:26
אחי ביקש שבועיים מחלה, יש לו עשרות ימים צבורים. המעסיק אמר שזה נחשב שהוא יוצא לחל"ת??
בלי קשר, אחי בטוח שאם הוא לא יצא, בכל מקרה המעסיק יוציא אותו לחל"ת, והוא לא מסכים לזה(יש לו 3 תינוקות והוא חושש להישאר בלי עבודה.) במקרה של חל"ת כפוי הוא זכאי לפיצויי פיטורים?
שמעון
25/03/2020 15:13
לפני שאני מציע לבוס להוציא אותי לחל"ת קורונה, אני רוצה לוודא שאקבל דמי אבטלה:

אני חודשיים וחצי בעבודה
לפני - שלושה חודשים בלימודים
לפני - שירות צבאי

צה"ל נחשב למעסיק בעניין אבטלה? זה נחשב אם היה לי באמצע 3 חודשי לימוד שלא עבדתי בהם?

בוטלו האוטובוסים ומונית עולה 200₪ לכל כיוון אז האפשרות היחידה שלי לעבוד היא אם מישהו ירצה לנסוע לירושלים ויסכים לשמש לי הסעה הלוך-חזור כדי להעזר באישור המעבר שלי, כך שהסיכוי קלוש.
אורן
25/03/2020 14:38
שלום,
אני עובד כשכיר מעל שלוש שנים באותו מקום העבודה. לפני פחות מחודש חתמתי עם המעסיק על הסכם "סיום העסקה בהסכמה הדדית" לאחר שהציע לי אפשרות זו במקום הליך של שימוע ופיטורין. בהתאם להסכם זה לא התקיים שימוע ונכתב בהסכם במפורש כי העסקתי תסתיים בתאריך 30/4 ואף אזכה לחלף הודעה מוקדמת בתאריך זה בגובה של משכורת חודשית אחת.
לתחושתי יתכן שהמעסיק יודיע לי בימים הקרובים על פיטורי/יציאתי לחל"ת לאלתר, וזאת בניגוד להסכם כאמור שנחתם לפני 3 שבועות ויום בלבד. מה זכויותיי במקרה כזה ומה המלצתך לגבי דרך הפעולה שעלי לנקוט. אבהיר כי יש ברשותי רכב חברה.

תודה, אורן
סוניה
25/03/2020 12:41
שלום לכולם,
מנסה לחדד את ההנחיות החדשות שנכנסות לתוקף היום בשעה 20:00 בגלל הקורונה

אם אני מעוניינת לנסוע ברכב פרטי לבן הזוג
וממנו לנסוע לעבודה.

וכך לעשות נסיעות ברכב הפרטי שלי פעם מהבית שלי לעבודה ופעם מהבית שלו לעבודה.

האם מותר?

מבקשת תשובה עניינית בלבד ולא דעות אישיות כי בטופס ההנחיות לא ראיתי שמצוין סעיף לגבי נסיעות של מעל 100 מטר.

הרי זה רדיוס מעל 100 מטר אבל אנחנו לא בדיוק מוגדרים "אורחים" בבתים אחד של השניה.

תודה.
טל
25/03/2020 09:08
בוקר טוב, אשמח לתשובות.

אישה בהריון המעסיק מודע.

במקום לעבוד כרגיל ימים א׳-ה׳, (משכורת גלובלית).
הורידו ל-4 ימים בשבוע א׳-ד׳ ואת ימי חמישי קבוע יום חופש בתשלום על חשבון העובדת.

ונניח שימי החופש נגמרים לעובדת, מתירים להיכנס למינוס בימי החופשה אבל בעתיד שיגמר משבר בקורונה תצטרך להחזיר את הימים האלה, ואם יחליטו לפטר אז יורידו בכסף

האם זה מותר על פי חוק? או נחשב לפגיעה בהיקף משרה?

תודה רבה לעונים ויום מקסים
: עבור אל עמוד
פורטל זכויות העובדים:
פורום
פייסבוק
ייעוץ אישי
אנחנו כאן בשבילך!
לכל עובדת ועובד יש זכויות לפי חוק. פגעו בזכויות שלך? רוצה לבדוק מה קובע החוק?
פורטל זכויות העובדים © המידע באתר ניתן באופן תיאורטי ואינו מהווה תחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין מנוסה!
ccccc