{if 0} {/if}

תקנות שירות המדינה - המדריך המלא לעובדי מדינה בנושא התקשי"ר בפורטל זכויות העובדים...
תקנות שירות המדינה - המדריך המלא לעובדי מדינה בנושא התקשי"ר
×
x

כלים לחיפוש עבודה

תקנות שירות המדינה - המדריך המלא

דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (49) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 49 reviews
Hebrew

בשנת 1968 חוקק לראשונה חוק יסוד: הממשלה. החוק מגדיר את אופן הרכבת הממשלה, תפקידיה וסמכויותיה.

לצורך תפעול הממשלה וקיום החלטותיה, החוק מסמיך את הממשלה למנות נציב שירות המדינה וועדות שירות המדינה. מכוח סמכות זאת התגבש תקנון שירות המדינה (תקשי"ר).

מהו התקשי"ר?

תקנון שירות המדינה הינו קובץ של הוראות וחוקים העוסקים בכל הקשור למבנה הארגוני של שירות המדינה, לניהול המשרות, לכללים ונהלי העבודה ולתנאי ההעסקה של העובדים בשירות המדינה.

מי קובע ומעדכן את התקשי"ר?

הנושאים וההוראות המפורטים בתקשי"ר מבוססים על הוראות שנקבעו בחקיקה ובחקיקת המשנה (תקנות), בחוקי שירות המדינה, בהוראות ביצוע מנהליות ובהוראות שנקבעו במסגרת הסכמי עבודה קיבוציים.

תקנות שירות המדינה תקנות שירות המדינה תקנות שירות המדינה

נציבות שירות המדינה (נש"מ) מגדירה את עצמה כ"מטה המוסמך והאחראי על ניהול ההון האנושי והמערך האירגוני בשירות המדינה".

סמכויות הנש"מ נקבעו בחוקים שונים העוסקים בשירות עובדי המדינה ובתקשי"ר.

בין הסמכויות העיקריות ניתן למנות: אישור המבנה הארגוני של מערך ומשרדי המדינה, קביעת תקנים, קליטת עובדים הדרכתם והכשרתם, טיפול בענייני משמעת, בענייני רווחה ובפרישה של העובדים בשירות המדינה.

נש"מ למעשה מהווה מינהלת משאבי האנוש של עובדי המדינה.

על מי חל התקשיר?

התקשי"ר מגדיר מיהו עובד בשירות המדינה וחל במישרין על עובדי מדינה במשרדי הממשלה ויחידות הסמך, על עובדי  מערכת הבריאות הממשלתית ועל עובדי מערכת הביטחון האזרחית.

עובדים זמניים וקבועים, עובדים על פי מינוי ועובדים על פי חוזים מיוחדים. כוחו של התקשי"ר לרוב יגבר על כל הסכם אישי עם עובד.

ישנם מקרים אשר נקבעו בהוראות התקשי"ר במפורש כמקרים חריגים.

לדוגמא: עובדים המועסקים תחת הסכם קיבוצי מיוחד, חבר בית דין שרעי או נוצרי, חיילים, שוטרים וסוהרים. עובדי מפעלים הנותנים שירותים למערכת הביטחון, מתמחים ועובדי משרד החינוך.

על חריגים אלו לא חל התקשי"ר.

התקשי"ר במשפט

התקשי"ר מאפשר לעובדי רשויות המדינה ולאזרחים לתבוע צד אשר הפר את הוראותיו.

חוק שירות המדינה (משמעת), תשכ"ג – 1963 מגדיר מהן עבירות המשמעת, כמו גם את תהליך שפיטת העובד ואת העונשים וסנקציות האפשריות.

כך למשל, על סמך חוק זה, הורשע מפקח שומה בכיר במשרד האוצר בגין התנהגות שאינה הולמת עובד מדינה, הטרדה מינית, התנכלות והפרת הוראות התקשי"ר ונגזרו עליו נזיפה חמורה, הקפאת דרגה לשנתיים והעברה מתפקידו (ראה: עש"מ 822/03 רפאל בן דוד נ' נציבות שירות המדינה ואח').

זכויות ודיני העבודה של עובדי רשויות המדינה (רופאים בבתי חולים ממשלתיים, עובדים סוציאליים, פקידי משרדי ממשלה) קבועים בתקשי"ר ובהסכמים קיבוציים.

עובדי רשויות המדינה הטוענים כי הופרו זכויותיהם בנושאי שכר, תנאים סוציאליים ו/או להפרשות פנסיוניות וכד', יכולים לתבוע את נציבות שירות המדינה בגין ההפרה.

לדוגמא: בהתבסס על הוראות סעיף 33.27 לתקשי"ר בנושא הסדר הפיצוי עבור ימי מחלה בלתי מנוצלים, נדון בבית הדין הארצי לעבודה בירושלים סכסוך בין מנהל אגף בכיר במינהל מקרקעי ישראל ובין המדינה. (ראה: ע"ע 105/05 נחמן אורון נ' מדינת ישראל – מנהל מקרקעי ישראל)

הוראות התקשי"ר מגדירות את התקנים למשרות של עובדי המדינה ואת אופן איושם.

ובדוגמא נוספת מתוך המאגר המשפטי, בית הדין האזורי לעבודה קבע כי דינו של מכרז פנימי שפרסמה נציבות שירות המדינה לאיוש שלוש משרות של ממוני מדור חקירות במחלקת החקירות של אגף המכס והמע"מ בתל-אביב להתבטל.

בית הדין לעבודה קבע זאת לאחר שקבע כי חברי ועדת הבוחנים 'חטאו' לתפקידם ולא מילאו את המטלות המוטלות עליהם כחברי ועדת בוחנים לבחירת מועמדים למשרה בשירות המדינה (ראה: 721/07 ו- 66/08 שמואל גונן נ' רות זוארץ ואח').

עובד/ת מדינה: יש לך שאלות לגבי התקשי"ר?
ליחצו כאן לקבלת יעוץ משפטי אישי מעורך דין!


עדכון אחרון: 29/12/2013 14:37   
תגיות בעמוד:   מידע לעובדים    חוקי העסקה   
פורטל זכויות העובדים:
פורום
פייסבוק
ייעוץ אישי
אנחנו כאן בשבילך!
לכל עובדת ועובד יש זכויות לפי חוק. פגעו בזכויות שלך? רוצה לבדוק מה קובע החוק?
פורטל זכויות העובדים © המידע באתר ניתן באופן תיאורטי ואינו מהווה תחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין מנוסה!