{if 0} {/if}

הכירו את זכויותיהם של בוגרי שירות לאומי אזרחי לפי החוק לקליטת חיילים משוחררים...
זכויות בוגרי שירות לאומי אזרחי לפי חוק קליטת חיילים משוחררים
×
x

כלים לחיפוש עבודה

זכויות בוגרי שירות לאומי אזרחי

דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (5) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 5 reviews
Hebrew

לא רבים אולי מודעים לכך, אולם הזכויות המוקנות לבוגרי השירות הצבאי הסדיר בצה"ל לפי חוק קליטת חיילים משוחררים, תשנ"ד-1994, מוקנות גם לבוגרי השירות הלאומי-אזרחי.

חוק זה נועד לסייע לבוגרי השירותים הללו בתחילת דרכם האזרחית באמצעות הקרן והיחידה להכוונת חיילים משוחררים שהוקמו על פיו.

בהתאם לחוק כל מי שהתנדב לשירות הלאומי-אזרחי אשר השלים לפחות 12 חודשי שירות, או פחות מכך במקרה של שחרורו מטעמי בריאות, זכאי לקבל את ההטבות הקבועות בחוק וזאת בהתאם למספר חודשי השירות שלו בפועל: 12 או 24 חודשים.

עיקר ההטבות לבוגרי השירות הלאומי

מענק שחרור - המענק מועבר ישירות לחשבון הבנק של המתנדב תוך 60 יום ממועד סיום השירות שלו. הסכום מתעדכן מעת לעת, ובהתאם לחודשי השירות של המתנדב: 12 או 24 חודשים.

פיקדון אישי - ניתן לממש את הפיקדון תוך 7 שנים ממועד סיום השירות, באמצעות סניפי בנק הפועלים או הלאומי וזאת בתחומי מדינת ישראל בלבד. הסכום מתעדכן מעת לעת, ובהתאם לחודשי השירות של המתנדב: 12 או 24 חודשים.

במהלך 5 השנים הראשונות שלאחר תום השירות ניתן לממש את הפיקדון לאחת או יותר מהמטרות הבאות בלבד: לימודים, הכשרה מקצועית, רכישת דירה, הקמת עסק, הצטרפות לעסק קיים, ונישואין. במהלך השנתיים שלאחר מכן ניתן לממש את הפיקדון האישי לכל מטרה וללא התניה.

השתתפות בשכר לימוד במוסדות להשכלה גבוהה בירושלים ובאזורי עדיפות לאומית - הסכום מתעדכן מעת לעת, ובהתאם לחודשי השירות של המתנדב: 12 או 24 חודשים. המדובר בהשתתפות בשכר הלימוד עבור השנה הראשונה לצורך לימודים לתואר ראשון.

מוסד להשכלה גבוהה הנו מוסד מוכר ומתוקצב על ידי הות"ת - הוועדה לתכנון ולתקצוב, למעט אוניברסיטאות. אזורי עדיפות לאומית הנם איזורי הנגב, הגליל, יהודה ושומרון ואשקלון.

הדיווח על הזכאות יעשה באופן אוטומטי ממוסד הלימודים לקרן והיחידה להכוונת חיילים משוחררים, פעמיים במהלך שנת הלימודים: באמצע השנה ובסופה. סכומי הזכאות יועברו ישירות לחשבון הפיקדון של המתנדבת.

סיוע לעידוד לימודים גבוהים לבוגרי השירות הלאומי המתגוררים באזורי העדיפות הלאומית. הקרן לעידוד השכלה גבוהה תקצבה משאבים למימון תכניות לעידוד לימודי השכלה גבוהה בקרב בוגרי שירות לאומי אזרחי, אשר מתגוררים באזורי עדיפות לאומית.

תוכניות העידוד הינן מהסוגים הבאים:

  • ביצוע אבחונים לבחינת התאמה ללימודים גבוהים ולבחירת תחום הלימודים.
  • חיזוק תכניות לייעוץ והכוון שיופעלו במרכזים היישוביים באזורי העדיפות הלאומית.
  • סיוע ללימודים במכינה כהכנה ללימודים אקדמיים.
  • מימון השתתפות בשכר לימוד במוסד להשכלה גבוהה בהתאם למבחנים שפורטו בתקנות.

הקרן לסיוע נוסף - הקרן נועדה לסייע במהלך חמש השנים מיום סיום השירות הלאומי, למתנדב שבוחר באחד מהמסלולים הבאים:

  • מכינה קדם-אקדמית: מימון מלא/חלקי של שכר הלימוד, ומתן דמי קיום חודשיים במהלך הלימודים. סיוע כספי זה מותנה בעמידה בקריטריונים סוציו-אקונומיים ואחרים, שנקבעו ע"י הנהלת הקרן לקליטת חיילים משוחררים.
  • מסלול הנדסאים / טכנאים: מתן סיוע כספי בגובה 90% משכר הלימוד השנתי במכינת קדם-הנדסאים או הנדסאים / טכנאים שנה א', במכללה בפיקוח המכון הממשלתי להכשרה טכנולוגית.

שירותי ייעוץ והכוונה - המדובר בשירותי ייעוץ והכוונה הניתנים בלשכות המחוזיות ובמרכזים העירוניים של הקרן להכוונת חיילים משוחררים, בנושאים הבאים: השלמת השכלה, לימודים אקדמיים, הכשרה מקצועית, תעסוקה, זכאיות והטבות במשרדי ממשלה שונים.

מענק עבודה נדרשת / מועדפת - מענק הניתן למי שעבד במשך 6 חודשים מלאים לפחות בעבודה נדרשת, למעט בעבודות פקידות, בתחומים הבאים:

הלוואה - ניתן לקבל עד 5 שנים מתום השירות הלוואה בסכום של עד 12,000 ₪ בתנאים מועדפים ובהחזרים חודשיים נוחים, וזאת למטרות הבאות: לימודים, נישואין, שכירה או רכישת דירה, הקמת עסק, טיפול רפואי או אחר. ההטבה הינה חד פעמית. לבירור תנאי ההלוואה ניתן לפנות לסניפי בנק אוצר החייל.

דמי אבטלה - ניתן לקבל דמי אבטלה למשך 6 חודשים מלאים עבור בוגר השירות הלאומי שמתייצב בלשכת התעסוקה במהלך השנה הראשונה לאחר תום שירותו.

הטבות הניתנות רק למסיימי שירות של שנתיים, וכן למי שהתנדבה במשך 6 חודשים לפחות ונישאה תוך 30 יום מהמועד בו הפסיקה בפועל את שירותה:

הטבות במס הכנסה - ניתן לקבל זיכוי מיוחד במס הכנסה במשך 36 החודשים הראשונים שלאחר תום השירות, אשר גובהו תלוי במשך תקופת השירות. לקבלת זיכוי זה יש לפנות לפקיד לשומה באזור המגורים.

חוק הלוואות לדיור - בוגר השירות הלאומי זכאי לתוספת במשכנתא בגין תקופת שירותו לצורך רכישת דירה על-פי נוהלי משרד הבינוי והשיכון. גובה ההלוואה המוגדלת מותנה באורך השירות. לפרטים נוספים ניתן לפנות לבנקים למשכנתאות.

הכשרה מקצועית באמצעות שירות התעסוקה - האגף להכשרה ולפיתוח כוח אדם במשרד הכלכלה מציע לדורשי עבודה ולמסיימי שירות מגוון קורסים להכשרה מקצועית בתחומים כגון: בניין, מתכת, טקסטיל, רכב, מחשבים, אירוח, מינהל, תחזוקה ועוד.

עלות הקורסים מסובסדת ומחיר ההשתתפות תלוי בסוג הקורס. במהלך השנה הראשונה שלאחר תום השירות, ניתן לקבל דמי הכשרה מקצועית במהלך הלימודים, ללא צורך בתקופת עבודה קודמת.

לפרטים אודות תנאי הקבלה, משך הקורס, עלותו וזכאות לקבל דמי אבטלה / הבטחת הכנסה במהלך הקורס, יש לפנות ללשכות התעסוקה באזור המגורים, או באמצעות כניסה לאתר שירות התעסוקה.

שאלות? לחצו כאן והכנסו לפורום הגדול בישראל לזכויות עובדים!


האם מימשת את זכויותיך לאחר שירות לאומי אזרחי? כן בהחלט. סיימתי שירות לאומי ומימשתי את הזכויות שלי. כן אבל רק בחלקן, בעיקר כי לא הכרתי את כל הזכויות. לא ממש, אף אחד לא הסביר ולא אמר כלום על הזכויות האלה.
עדכון אחרון: 31/12/2015 16:45   
תגיות בעמוד:   חוקי העסקה    השמה וכח אדם   
פורטל זכויות העובדים:
פורום
פייסבוק
ייעוץ אישי
אנחנו כאן בשבילך!
לכל עובדת ועובד יש זכויות לפי חוק. פגעו בזכויות שלך? רוצה לבדוק מה קובע החוק?
פורטל זכויות העובדים © המידע באתר ניתן באופן תיאורטי ואינו מהווה תחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין מנוסה!