{if 0} {/if}

זכויות עובדים - עובדת במשק בית? גם למטפלות, עוזרות בית ומנקות יש זכויות המגיעות להן בעבודתן. כנסי לקבלת פרטים
זכויות עובדי משק בית לפי חוק בישראל - מידע למעסיקים ולעובדים
×
x

כלים לחיפוש עבודה

עובדת במשק בית? עימדי על זכויותייך

דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (94) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 94 reviews
Hebrew

לפי הביטוח הלאומי, עובד במשק בית נחשב כמי שמועסק בעבודות שוטפות ורגילות במסגרת ביתו הפרטי של המעסיק. מדובר בעבודות הנחוצות לשמירה, אחזקה תקינה ותפקוד משק הבית והן נועדו לסייע לבעל הבית הפרטי ולבני משפחתו בניהול משק ביתם.

עוזרת בית מועסקת בדרך כלל כ-4 שעות בשבוע ועד 20 שעות בחודש. בתור שכזו המעסיק שלה נחשב מעסיק זעיר. אין הוא חייב לנפק לה תלוש שכר על כל רכיביו כמתחייב בחוק הגנת השכר אך חלות עליו כל החובות של מעסיק רגיל שהן למעשה הזכויות של עובדת משק הבית.

החלטתכם להעסיק עובדת משק בית? כך תנהגו

עליכם להירשם כמעסיקים בסניף המוסד לביטוח לאומי הקרוב למקום מגוריכם בתוך שבועיים מיום התחלת העסקת עוזרת בית, בין אם היא תושבת ישראל או זרה. אפשר להירשם באמצעות אתר התשלומים של המוסד או באמצעות טופס הודעה ידני על העסקת עובד משק בית ולהעבירו לסניף המוסד לביטוח לאומי.

לאחר הרישום יקבל המעסיק הודעה על פתיחת התיק ובהמשך יקבל הודעות שוטפות ופנקס תשלומים לצורך דיווח ותשלום דמי הביטוח עבור העובד.

זכויות עובדי משק בית זכויות עובדי משק בית זכויות עובדי משק בית

על המעסיק לדווח על עובד משק הבית באופן שוטף ולשלם את דמי הביטוח בעדו ארבע פעמים בשנה במועדים האלה:

  • ב-20 באפריל בעד חודשי העבודה ינואר – מרץ
  • ב-20 ביולי בעד חודשי העבודה אפריל – יוני
  • ב-20 אוקטובר בעד חודשי העבודה יולי – ספטמבר
  • ב-20 ינואר בעד חודשי העבודה אוקטובר – דצמבר

בתחילת כל שנה ישלח המוסד לביטוח לאומי למעסיק פנקס מיוחד לדיווח ולתשלום.

התשלום אפשרי בבנק הדואר או באתר התשלומים של המוסד. במידה ועובד משק הבית התחלף אין צורך לפתוח תיק נוסף בביטוח הלאומי. התיק רשום ומתנהל על שם המעסיק.

>>> פורום דיני עבודה <<<

על המעסיק לשלם עבור העובד דמי ביטוח לאומי וביטוח בריאות בשיעור כולל של 7.25% מהשכר המשולם. 5.25% משולמים על ידי המעסיק ו-2% מנוכים משכרו של העובד.

תשלום דמי הביטוח מבטיח את הזכויות של העובד למקרה של תאונת עבודה, דמי לידה, דמי אבטלה, קצבת זקנה ופנסיה לשאריו כאשר מגיע יומו, מילואים, הבטחת הכנסה וכמובן טיפול רפואי בגין תשלום מס בריאות.

כדי שזכויותיו של העובד יכובדו יש להקפיד על רישום מדויק ומלא של הפרטים המזהים של העובד.

ליחצו כאן לקבלת יעוץ למעסיקים

זכויות עובד משק בית

עובדים במשק בית זכאים לכל הזכויות המוענקות בחוק לכל עובד שכיר בכל תחום תעסוקתי אחר ואלו עיקרן:

שכר מינימום - תשלום של לפחות השכר המינימלי הנהוג במשק ומשתנה מעת לעת.

ימי מחלה – עובד משק בית זכאי לתשלום ימי מחלה החל מהיום השני להיעדרות מפאת מחלה. עבור היום השני והשלישי 50% משכרם והחל מהיום הרביעי 100% מהשכר. התשלום ינתן כנגד אישור רפואי. העובד זכאי ליום וחצי דמי מחלה לכל חודש ולא יותר מ-90 ימים.

חופשה – העובד זכאי לחופשה שנתית בהתאם לוותק שנצבר אצל מעסיקו. מספר הימים תלוי בוותק ובימי העבודה בפועל. אפשר לצבור ימי חופשה עד 3 שנים ולנצל אותם בתיאום עם המעסיק.  מרבית עובדי משק הבית מתוגמלים על בסיס שעתי. התשלום עבור יום חופשה יהיה זהה לשכר עבודתו הממוצע ב-3 החודשים האחרונים לפני יציאתו לחופשה. עובד שעבד במשך 3 שנים פחות מ-74 ימים יקבל תשלום מהמעסיק תמורת חופשתו בשיעור 4% מגובה שכרו הכולל.

דמי הבראה - עובד משק בית זכאי לדמי הבראה אם עבד לפחות 12 חודשים אצל אותו מעסיק. מספר הימים מותנה בשנות הוותק. כך למשל: עבור השנה הראשונה 5 ימים, שנה שניה ושלישית: 7 ימים ומהשנה העשרים: 10 ימים.

הפרשות לביטוח פנסיוני – מעסיק חייב להפריש כספים עבור ביטוח פנסיוני לעובד משק הבית שמועסק על ידו לפחות 6 חודשים. עובד שהיה לו ביטוח ממעסיק קודם, על המעסיק הנוכחי להפריש מהיום הראשון להעסקתו. בפועל התשלום מתבצע רטרואקטיבית כעבור 3 חודשים. שיעור ההפרשה עומד על 15% משכרו של העובד. 2/3 מופרש על ידי המעסיק.

הוצאות נסיעה - עובד משק הבית זכאי להחזר הוצאות נסיעה בתחבורה ציבורית לבית המעסיק וחזרה ממנו.

הודעה מוקדמת לפני פיטורין – כמו כל עובד שכיר אחר, אם המעסיק החליט לפטר את עובדת משק הבית היא זכאי לדמי הודעה מוקדמת בשיעור של יום אחד עבור כל חודש של עבודה.

פיצויים – גובה הפיצוי לעובדת משק בית מחושב לפי השכר ששולם בפועל כפול מספר השנים שהועסקו. אם עבדו פחות מ-12 חודשים, הם לא זכאים לקבל פיצויי פיטורים. למשל: אם העובדת קבלה לשעה 40 ₪ ועבדה 5 שעות בשבוע. בחודש קבלה 800 ₪. זה הסכום לשנה הראשונה להעסקתה, כעבור שנתיים כפול וכן הלאה.

תשלום מס הכנסה – חובת התשלום חלה גם על העסקת עוזרת בית. בפועל, השכר שמשולם לעובדים אלו נמוך מסף המס המחויב בתשלום מס.

חוק עבודת נשים -  חוק עבודת נשים חל גם על עוזרת הבית. אם נכנסה להריון במהלך עבודתה, אסור לפטר אותה אלא באישור מיוחד של הממונה במשרד הכלכלה והמסחר.

לקריאה נוספת: ההשלכות החוקיות של אי מתן הודעה מוקדמת לפני התפטרות / פיטורין

תביעות משפטיות של עובדים במשק בית

מעיון בארכיון בית הדין לעבודה עולה כי עוזרות בית ממעטות להגיש תלונות לבית הדין לעבודה כנגד המעסיקים שלהם בגין הלנת שכר, פיצויי פיטורים, דמי מחלה ופגיעה בזכויות העובד בכלל.

זה קורה בעיקר בגלל חוסר מודעות בקרב עובדי משק הבית. השכר הנמוך המשולם לא מצדיק ניהול מערכת משפטית כנגד מעסיק על כל הכרוך בכך, כולל תשלום שכר טרחת עורך דין במקרה הצורך.

גם אם יזכו בתביעה סביר להניח שהתמורה המתקבלת לעומת המאמץ היחסי שהושקע בניהולה, יהוו תמריץ ומודל לאחרים שלא לפעול באותה דרך. ברוב המקרים, בעת סכסוך או חילוקי דעות עם המעסיק, מומלץ לפנות אליו באמצעות מכתב רישמי בדרישה לקיום זכויותיך.

גם מעסיק הגיוני ירצה להמנע מהליכים משפטיים בעקבות סכסוך עם עובד או עובדת משק בית.

ליחצו כאן לפניה אישית אל עורך דין וקבלת יעוץ משפטי


עדכון אחרון: 21/03/2017 11:02   
ליחצו כאן להוספת תגובה
1. פנסיה חובה למשק בית
אני מעסיקה עובדת משק בית ילידת 1953,עליה אני משלמת ביטוח לאומי. האם עלי לשלם עבורה פנסיה חובה ? (היא עברה את גיל הפרישה החוקי). כיצד מחושבים דמי החופשה לעובדת שמגיעה בסביבות 10 שעות בחודש? כאשה המבקשת לפעול על פי החוק, לא ברור לי מדוע על המעסיק חלות כל החובות שפורטו, בעוד העובד לא מצהיר על עבודתו ולא משלם מס הכנסה. עלי להעיר כי בתי הצעירה השתחררה מהצבא ומחויבת לשלם ביטוח לאומי ומס הכנסה, מדוע לא עובדי משק בית?
סגור
הוסף תגובה

רחל 10/12/2015 13:03
2. חופשת לידה של עובדת משק בית.
עובדת משק הבית שלי (ניקיון), מגיעה ל4 שעות פעם בשבועיים. יש לה עוד כמה בתים אותם היא מנקה. העובדת בהריון ומבקשת לדעת האם היא זכאית לקבל משכורת בחופשת הלידה ואיך ניתן לגבות את דמי הביטוח הלאומי. יש לציין שאני משלמת עבורה ביטוח לאומי ואני מקווה שכך עושים גם המעסיקים האחרים. מצפה לתשובתכם ולהנחייה מדוייקת. בברכה נעמה
סגור
הוסף תגובה

נעמה 04/09/2011 10:58
סגורסגור

פורטל זכויות העובדים:
פורום
פייסבוק
ייעוץ אישי
אנחנו כאן בשבילך!
לכל עובדת ועובד יש זכויות לפי חוק. פגעו בזכויות שלך? רוצה לבדוק מה קובע החוק?
פורטל זכויות העובדים © המידע באתר ניתן באופן תיאורטי ואינו מהווה תחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין מנוסה!