{if 0} {/if}

הכירו את מכלול הזכויות של עובדי חברות הניקיון ושירותי האחזקה בישראל!
זכויות עובדי חברות ניקיון בישראל - הגנה ושמירה על זכויות העובד שלך!
×
x

כלים לחיפוש עבודה

עובדי חברות ניקיון - יש לכם זכויות לפי החוק בישראל!

דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (51) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 51 reviews
Hebrew

במדינת ישראל עשרות אלפי עובדים בחברות ניקיון ולצערנו הרב, גם בשנת 2012, רבים מבין עובדי הניקיון זוכים לתנאי עבודה מחפירים, כאלה הנוגדים את חוקי העבודה בישראל.

בשנים האחרונות עלה לתודעה הציבורית מצבם של עובדי קבלן המועסקים על ידי חברות כוח אדם המתמחות בתחום הניקיון. ועל קיפוח בתנאים שלהם לעומת עובדים אחרים במשק הישראלי. למרות זאת גם היום לא רבים מודעים לאותן זכויות עובדי חברות ניקיון, המגיעות להם מכוח חוקי העבודה שמטרתם להסדיר את הפערים העומדים בבסיס יחסי הכוח שבין הצדדים.

ראשית, עובדי חברות הניקיון זכאים בנוסף לשכר שלהם לאותם תנאים סוציאליים כלליים המגיעים לכלל העובדים מכוח הסכמים קיבוציים, חוקי העבודה וצווי הרחבה.

כך זכותם של העובדים לקבל החזר על תשלום עבור נסיעות שביצעו לפי צו הרחבה בדבר השתתפות מעביד בהוצאות נסיעה לעבודה וממנה. בדומה זכאים העובדים לתשלום בגין שעות נוספות שביצעו כל זאת בהתאם להוראות חוק שעות עבודה ומנוחה תשי"א-1951 וחוק הגנת השכר תשי"ח-1958.

בדומה קיימת לפי חוקים אלו גם מגבלה על מספר השעות שמותר להעסיק את העובדים. העובדים זכאים לקבלת זכויות סוציאליות של חופשה שנתית לפי חוק חופשה שנתית תשי"א-1951, קבלת דמי הבראה בהתאם ל צו ההרחבה בענף הניקיון והאחזקה, תשלום דמי מחלה לפי חוק דמי מחלה תשל"ו-1976 ועוד.

בהכנת הסקירה שלהלן, התייעצנו בין השאר עם מנכ"ל חברת הניקיון גד קלין מר אביעד יחזקאל, שתיאר בפניינו את תנאי העסקתם של העובדים בחברתו ובחברות אחרות העוסקות בתחום מזה שנים ארוכות.

מר יחזקאל ציין בפניינו כי רבים מהעובדים בענף זוכים לקיפוח בתנאים, ולעיתים אף להתעלמות מוחלטת מצדם של המעסיקים, בכל הנוגע לתנאים סוציאליים הקבועים בחוק הישראלי, במטרה להגן ולשמור על זכויות העובד באשר הוא.

זכויות ותנאים יחודיים לעובדי חברות ניקיון

צו ההרחבה יוצר גם זכויות ייחודיות לעובדי חברת ניקיון מלבד הזכויות הכלליות. ראשית המעסיק מחויב לספק לעובד את בגדי העבודה. בדומה הצו קובע שהחל מסיום שנת העבודה הראשונה העובד זכאי לתוספת ותק של 0.35 שקלים פר כל שעת עבודה, כאשר מהשנה השישית התוספת היא של 0.45 שקלים.

מלבד זאת לצד העברת סכום בשיעור 5.5% מהשכר באופן אוטומטי על ידי העובד לטובת קרן פנסיה על שמו, מחויב גם המעסיק להעביר סכום בגובה 6% מהשכר של העובד לחודש.

>>> פורום דיני עבודה וזכויות העובד <<<

במקביל חלה על המעסיק גם חובה לבצע הפרשות בשיעור 8.33% מהשכר גם עבור פיצויי פיטורין.

בנוסף לכך עובדים שביצעו עבודות נוספות במסגרת עבודתם מלבד עבודות ניקיון, או שיום העבודה שלהם מפוצל זכאים לתוספת של 10% לשכר שלהם. חשוב כמובן לציין שהעובדים זכאים לקבלת פיצויי פיטורין במקרה של סיום עבודתם הן לפי הצו וחוק פיצויי פיטורים תשכ"ג-1963.

חברות שמעסיקות עובדי קבלן מחויבות לשלם להם אם הן מסיימות את ההתקשרות עם מקום העבודה פיצויי פיטורים אם לא הציעו לעובד לעבוד במקום אחר באותם התנאים. לא זו אף זו כי אם עובדי הניקיון מועסקים על ידי חברה שמרבית המועסקים בה הם בתפקידי אבטחה חלות עליהם גם אותן זכויות של עובדי אבטחה ושמירה.

דוגמא מתוך פסק דין שעסק בזכויות עובדת בחברת ניקיון

מצאנו והבאנו כדוגמא את פסק הדין בהליך תע"א 7291-06 פרי נ' משמר שירותי כוח אדם (1988) בע"מ - תביעה לחיוב תשלומים של הודעה מוקדמת, פיצויי פיטורין ועוד לטובת התובעת שהועסקה על ידי הנתבעת אצל אחד מלקוחותיה בעבודות ניקיון.

לטענת הנתבעת התובעת חתמה אצל המעסיקה הקודמת שלה שהנה הנתבעת השנייה על כתב ויתור על זכויותיה.

כבוד שופטת בית הדין האזורי לעבודה הגברת ורדה סאמט מקבלת את התביעה נגד הנתבעת הראשונה ומתייחסת לכך שהחתימה על כתב הויתור אינה יכולה למנוע מהתובעת את זכויותיה הקוגנטיות לפי הדין.

קראו בהרחבה: אלה הדרכים להגן ולשמור על זכויות עובדי הניקיון בישראל!


עדכון אחרון: 10/07/2016 18:48   
תגיות בעמוד:   מידע לעובדים    חוקי העסקה   
קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
צו הרחבה בענף הניקיון (2014) - בתחלת שנת 2014 פורסם צו הרחבה לעובדי ענף הניקיון, המביא לשיפור בתנאי העסקתם של עשרות אלפי עובדים בתחום והשוואת התנאים של עובדי החברות הפרטיות לאלה של עובדי המדינה...
פורטל זכויות העובדים:
פורום
פייסבוק
ייעוץ אישי
אנחנו כאן בשבילך!
לכל עובדת ועובד יש זכויות לפי חוק. פגעו בזכויות שלך? רוצה לבדוק מה קובע החוק?
פורטל זכויות העובדים © המידע באתר ניתן באופן תיאורטי ואינו מהווה תחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין מנוסה!