{if 0} {/if}

לדעת יותר על שלילת פיצויי פיטורין - פרשנות משפטית ועמדת בית הדין לעבודה...
אלו הסיבות בגינן עשויים לשלול ממך את פיצויי הפיטורים!
×
x

כלים לחיפוש עבודה

מה שולל מעובד פיצויי פיטורים?

דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (14) דירוגים | דירוג ממוצע (4)
4 stars - based on 14 reviews
Hebrew

לאורך שנות פעילותו של פורטל זכויות העובדים טיפלנו באלפי מקרים של שלילת פיצויי פיטורים או יותר נכון, ניסיון של לשלול מעובד/ת את הפיצויים המגיעים לפי חוק לאחר הפיטורים.

חשוב לזכור כי המקרים בהם המעסיק רשאי לשלול מעובד/ת את הפיצויים כאמור הנם נדירים וקיצוניים, וברוב רובם מגיע הנושא לפתחו של בית הדין לעבודה.

לכן, לפני שהמעסיק מקבל החלטה לגבי שלילת הפיצויים בשל התנהלותו של העובד, חשוב לפנות להתייעצות עם עורך דין. ממש כמו שעובד שפיצויי הפיטורין שלו נשללו צריך לפנות לקבלת ייעוץ משפטי.

רוב המקרים אשר מצדיקים לפי הפסיקה שלילת פיצויי פיטורים, הנם מקרים בהם העובד ביצע הפרת משמעת חמורה ו/או מעילה באמון. מקרים בוטים וקיצוניים.

בסקירה שלפניך נציג ונסביר כמה דוגמאות שהגיעו לדיון והכרעה בבית הדין לעבודה.

דוגמאות למקרים בהם נשללו הפיצויים

עב 4759/03 ג'יהאד נ' א. כפיר החזקות בע"מ: שלילת פיצויי פיטורים מעובד חברת נקיון שעבד בנקיון בתחנת משטרה בחיפה, אשר ניסה להעביר במהלך עבודתו שקית שהכילה סם הרואין לעצור בתא המשטרה, וכן העביר מכשירי טלפון נייד לעצור אחר.

ע"ע 1468/02 אמונה תנועת האישה הדתית נ. ישראלי: החתמת שעון נוכחות על ידי עובד אחר הינה מעילה באמון המצדיקה פיטורים, משאין עובד רשאי לעשות דין לעצמו ולבקש מאחר לחתום בשמו, ואשר יכולה להצדיק גם שלילת פיצויי פיטורים.

ע"ב 43729-11-13 יהודה פלאות בע"מ נ' חנסב: שלילת פיצויי פיטורים מעובד במפעל למחזור ברזל, אשר במסגרת תפקידו היה אמור להעריך מהי כמות הפסולת הנלווית לגרוטאות שסופקו לחברה, ובהתאם לקביעותיו שולמה לספקים תמורה מתאימה בגין ברזל. נקבע כי הטיית הסיווגים תמורת כספים ששילמו לו ספקי הברזל, הינה מעילה באמון אשר מצדיקה שלילת פיצויי פיטורים

ע"ע 659-08 טוליפ תעשיות הנדסה בע"מ נ' פסחוביץ: שלילת פיצויי פיטורים מעובד אשר שימש כאיש קידום מכירות, קשרי מסחר וגיוס לקוחות, בחברה לחיתוך מתכות בלייזר, אשר במהלך עבודתו הפנה לקוחות של החברה לחברו האישי, ואף יזם פגישה בין חברו האישי לבין לקוח החברה לשם מסירת עבודה לחברו שהיה באפשרות החברה לבצע, וכל זאת ללא ידיעת החברה ואישורה.

מדובר בהפרת חובת העובד לפעול בתום לב, ולא להימצא בניגוד עניינים בין עבודתו בחברה וקידום מטרותיה לבין קידום ענייניו של חברו האישי.

ע"ב 3016/01 אבי גורי נ. עיריית רמלה: בפסק דין זה נקבע כי ניתן לשלול פיצויי פיטורים בנסיבות הבאות, אשר כל אחת מהן מהווה הפרת משמעת חמורה, כשלעצמה: גלישה באינטרנט שלא לצורכי עבודה ועל חשבון ובמקום ביצוע העבודה, הוצאת תדפיסי תמונות פרטיות במדפסת של מקום העבודה, אי ציות חוזר ונשנה לממונים והתעלמות מהם, היעדרויות מן העבודה ללא אישור, יציאה מהעבודה לשעות רבות לצורך סידורים אישיים, אי מענה לטלפונים ואי סיוע ליתר העובדים בעבודתם.
 
דב"ע נז/3-39 אליק בביוב נ' נפתלי גפן: בפסק דין זה נקבע כי היעדרות בת חודשיים לאחר תקופת העסקה בת מספר שנים, ללא אישור המעסיק, מהווה הפרת משמעת חמורה, אשר מצדיקה שלילת פיצויי פיטורים והודעה מוקדמת.
 
סע"ש 14277-10-14 יוסי לוי נ' עיריית צפת: שלילת פיצויי פיטורים מעובד ששימש כנהגו האישי של ראש עיריית צפת, לאחר שנמצא כי הוא שכן הוכח בפנינו כי התובע נהג במשך תקופה ארוכה של מספר חודשים ללא רישיון נהיגה תקף, ומבלי שעדכן בכך את עיריית צפת וראש העיר.
 
ע"א 2323-09 אנדרס נ' בן דור אמון: שלילת 20% מפיצויי פיטורים מעובד שהוציא חומר סודי מהמחשב של מקום העבודה באמצעות שמירתו במכשיר דיסק-און-קי. 
 
ע"א 4106-05 שייקביץ נ' ממשלת ארה"ב: שלילת פיצויי פיטורים מעובדת הקונסוליה של ארה"ב בארץ, אשר פוטרה מעבודתה על רקע העברת מידע ממקום עבודתה לגבי מסורבי ויזה, לגורם חיצוני לשגרירות, וזאת מבלי שקיבלה אישור לכך ומבלי שיידעה מי מהגורמים הממונים עליה על מעשיה.

נפסק כי הדבר מהווה פעולה חמורה בניגוד לנוהלי העבודה וכן מעילה באמון המעסיק.

ע"ע 214/06 אלוניאל בע"מ נ' צ'רניאקוב: שלילת פיצויי פיטורים מעובד של החברה אשר מפעילה את רשת מקדונלדס בארץ, אשר התקין תוכנות מחשב שהן רכוש החברה במחשבים של אנשים פרטיים בתמורה לקבלת תשלום כספי או טובות הנאה, ותוך שהוא עושה שימוש ברכב ובטלפון הנייד שניתנו לו על ידי החברה לצרכי ביצוע עבודתו.

ע"ב 1933/00 ג'ריס דוחא נ. מוסך דני גלס בע"מ: שלילה מלאה של פיצויי פיטורים של עובד מוסך אשר גנב  חלקי חילוף של רכבי טויוטה בשווי של 100,000 ₪, שווי ערך לשכר של למעלה משנת עבודה של העובד.

דב"ע לח/98-3 שרה שנטל נ' וינטראוב מהנדסים בע"מ:  שלילה חלקית של פיצויי פיטורים לעובדת אשר נעדרה באופן ממושך מהעבודה, ללא תיאום עם המעסיק ותוך אדישות מוחלטת והתעלמות מהחובות כלפיו והנזקים העשויים להיגרם לו, וזאת אפילו שההיעדרות הייתה לצורך טיפול בבן משפחה חולה.

יש לך בעיה עם פיצויי הפיטורים?


עדכון אחרון: 07/06/2023 13:09   
תגיות בעמוד:   הפסקת עבודה   
פורטל זכויות העובדים:
פורום
פייסבוק
ייעוץ אישי
אנחנו כאן בשבילך!
לכל עובדת ועובד יש זכויות לפי חוק. פגעו בזכויות שלך? רוצה לבדוק מה קובע החוק?
פורטל זכויות העובדים © המידע באתר ניתן באופן תיאורטי ואינו מהווה תחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין מנוסה!