{if 0} {/if}

נטו משפחה: הכירו את עיקרי הרפרומה ככל שהדברים נוגעים לזכויות הורים עובדים...
רפורמת נטו משפחה - למען שיפור התנאים של הורים עובדים!
×
x

כלים לחיפוש עבודה

נטו משפחה - אלה הזכויות החדשות של הורים עובדים!

דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (22) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 22 reviews
Hebrew

במהלך חודש אפריל 2017 פרסם שר האוצר משה כחלון את רפורמת נטו משפחה, אשר כוללת שורה של זכויות והטבות הניתנות למשפחות של הורים עובדים, בהיקף של 4 מליארד ₪.

על פי פרסומי משרד האוצר, המימון לתוכנית שאפתנית זו בהיקף של 4 מליארד ₪ כאמור, אמור להגיע מעודפי גביית מיסים, תוך שמירה על מסגרות התקציב ומבלי להגדיל את הגירעון.

התוכנית מתבססת על נתוני הרבעון הראשון של שנת 2017, אשר הסתיים עם עודפי גביית מיסים של 1.66 מיליארד ₪ וכן על תחזית הצמיחה המעודכנת של הכלכלן הראשי במשרד האוצר שצפויה להביא לגידול בהכנסות של 3 מיליארד שקל ב-2017 ו-3.5 מיליארד שקל ב-2018. עם זאת, התוכנית אינה כוללת את הכנסות המדינה הצפויות מעסקת מובילאיי.

ההטבות שכלולות בתוכנית כוללות הטבות במיסוי למשפחות עובדות, סבסוד צהרונים על מנת לאפשר לאמהות העובדות להישאר במעגל העבודה, תוספת נקודות זיכוי לנשים ולגברים בגין ילדים עד גיל 6, הרחבת מענק עבודה, והפחתת מכסים על בגדי תינוקות, הנעלה ומכשירי סלולר.

התוכנית נועדה לעודד תעסוקה, להפחית את יוקר המחיה, להעלות את שכר הנטו, ולאפשר הכנסה פנויה גבוהה יותר בכעשרות אלפי שקלים בשנה, בהתאם למעמדן הסוציו-אקונומי של המשפחות.

התוכנית מתמקדת בשני סוגי אוכלוסיות: משפחות עם ילדים שאינן מגיעות לתקרת המס וזכאיות למענק עבודה / מס הכנסה שלילי, במטרה להוציא אותן ממעגל העוני ולצרפן למעמד הביניים באמצעות הגדלת שכר הנטו בצורה משמעותית מדי חודש, וכן משפחות מעמד הביניים שעוברות את סף המס.

עיקרי תוכנית נטו משפחה

הגדלת והשוואת נקודות זיכוי להורים עובדים בגין ילדים עד גיל 6

התוכנית מגדילה את נקודות הזיכוי הניתנות להורים בגין ילדים מיום היוולדם ועד גיל 6, ומשווה בין גברים / אבות לנשים / אמהות, וזאת באופן רטרואקטיבי החל מינואר 2017.

שווי נקודת זיכוי הינו 215 ש"ח בחודש. שווי עלות ההטבה הינו 1.7 מליארד ₪ לשנה. התוכנית מיטיבה בעיקר עם עשירונים 3 עד 8.

  אשה גבר
לפני התוכנית    
ילדים עד גיל שנה 1/2 נקודות זיכוי 1 נקודת זיכוי
ילדים בגיל 2-1 2 נקודות זיכוי 2 נקודות זיכוי
ילדים בגיל 3-2 2 נקודות זיכוי 2 נקודות זיכוי
ילדים בגיל 4-3 2 נקודות זיכוי 1 נקודת זיכוי
ילדים בגיל 6-4 2 נקודות זיכוי -
לפי התוכנית    
ילד עד גיל שנה 1.5 נקודות זיכוי
ילד בגילאי 6-1 2.5 נקודות זיכוי

 

  אשה
(שכר ברוטו)
גבר
(שכר ברוטו)
תוספת
להכנסה נטו בשנה בעקבות התוכנית
2 ילדים בגילאי 6-4 8,000 ₪ לחודש 12,000 ₪ לחודש 12,900 ₪
3 ילדים: תינוק שרק נולד, 5,3 15,000 ₪ לחודש 15,000 ₪ לחודש 16,770 ₪

* ההטבה תינתן רטרואקטיבית להורים עובדים, ששילמו מס הכנסה החל מחודש ינואר ועד לחודש מאי 2017.

המעסיק סיכם איתך על משכורת נטו?

במקרה כזה, העובד לא יראה כל שינוי בשכרו בשל השינוי בנקודות הזיכוי לפי תוכנית נטו משפחה, שכן המעסיק הוא זה שזכאי להטבת המס.

נסביר באמצעות דוגמא:

עובד מקבל MMMM ש"ח כמשכורת חודשית. העובד אמור לשלם מס הכנסה בגובה מסויים, כנגזרת מסויימת של השכר שלך, לדוגמא 1000 ש"ח.

לפי הדוגמא, העובד צריך לקבל שכר בסך: MMMM-1000 ש"ח. מאחר והסיכום בין העובד למעסיק היה על שכר נטו, העובד יקבל בכל מקרה את השכר שעליו סוכם ללא כל קשר לתשלום המס, שהרי המעסיק הוא זה שמשלם את המס.

במקרה כאמור, בעת הטבת מס כמו במקרה של תוכנית נטו משפחה, המעסיק הוא זה שיקבל את ההטבה שכן הוא הגורם שמשלם את המס הלכה למעשה ובכל מקרה.

שכרו של העובד אינו נפגע ואינו משתנה בפועל, שכן גם עד לשינוי האחרון שכר עבודתו לא היה תלוי בתשלום למס הכנסה או כל תשלום אחר.

סבסוד צהרונים

נכון להיום התשלומים עבור הצהרונים לילדים נעים  בין 900 ל–1300 ש"ח לחודש, בהתאם לסיווג הסוציו-אקונומי של היישוב.

אולם, החל משנת הלימודים הבאה, אשר תחל בחודש ספטמבר 2017, ההורים העובדים ישלמו מחיר מופחת בעבור צהרונים לילדיהם, וזאת באופן דיפרנציאלי ובהתאם לסיווג הסוציו-אקונומי של היישוב בו הם גרים. שווי עלות ההטבה הינו 900 מליון ₪ לשנה.

בארץ יש כיום 255 רשויות מקומיות, אשר מחולקות ל-10 אשכולות בהתאם לרמתן הסוציו-אקונומית, בסדר יורד. כלומר, אשכול 10 כולל את הישובים החזקים ביותר, ואשכול 1 את החלשים ביותר.

יצויין כי הישובים אשר נמצאים באשכול סוציו-אקונומי 3-1 זוכות כבר כיום לסבסוד כמעט מלא של הצהרונים. בעקבות התוכנית, המדינה תסבסד את התשלום בגין הצהרונים גם עבור יתר האשכולות, אם כי באופן דיפרנציאלי, כך שסיוע גדול יותר ינתן למשפחות הגרות ביישובים חלשים ולהיפך, וזאת באופן הבא:

 • משפחות הגרות באשכול סוציו-אקונומי 4, אשר כולל את אופקים, קריית מלאכי, ירוחם, עכו, לוד, רמלה, דימונה, קריית גת, חורפיש, חצור הגלילית, באקה-ג'ת, פקיעין, וכפר יסיף - יזכו לסבסוד של 350 ₪ בחודש לילד עבור צהרון מגיל 3 עד גיל 8.
   
 • משפחות הגרות באשכול סוציו-אקונומי 5, אשר כולל את אשדוד, טבריה, מצפה רמון, מעלות תרשיחא, שדרות, בית שאן, מגדל העמק, אשקלון, קצרין, עפולה, באר שבע, ערד, טירת הכרמל, קריית שמונה, אור עקיבא, אור יהודה, קריית ים, ואילת - יזכו לסבסוד של 300 ₪ בחודש עבור צהרון מגיל 3 עד גיל 8.
   
 • משפחות הגרות באשכול סוציו-אקונומי 6, אשר כולל את כרמיאל, גדרה, פרדס חנה, שלומי, כפר יונה, נהריה, נצרת עילית, בת ים, נתניה, יבנה, חדרה, ראש העין, חולון, ורחובות - יזכו לסבסוד של 300 ₪ בחודש לילד עבור צהרון לילדי כיתות א' ו-ב'.
   
 • משפחות הגרות באשכול סוציו-אקונומי 7, אשר כולל את חיפה, נשר, קריית מוצקין, קריית ביאליק, פתח תקווה, ראשון לציון, ראש פינה, זיכרון יעקב, בנימינה, גבעת עדה, כפר סבא, פרדסיה, אורנית, נס ציונה, צורן קדימה, מזכרת בתיה, יהוד ואזור - יזכו לסבסוד של 200 ₪ בחודש עבור ילד בצהרון בכיתות א ו-ב.
   
 • משפחות הגרות באשכול סוציו-אקונומי 10-8, אשר כולל את תל אביב, מודיעין, מכבים רעות, אבן יהודה, רעננה, כוכב יאיר, הרצליה, גבעתיים, כפר ורדים, רמת השרון, להבים, קריית אונו, הוד השרון, גבעת שמואל, גני תקוה, עומר, כפר שמריהו, אלקנה, וסביון - יזכו לסבסוד של 150 ₪ בחודש עבור ילד בצהרון בכיתות א' ו-ב'.
   
 •  עשירונים 6-10 קיבלו הטבות במסגרת נקודות זיכוי ולכן לא קיבלו סבסוד לצהרונים לילדי הגנים. בנוסף, הפיצוי לו זכו בגין ילדי א'-ב' הינו נמוך יותר.

  התוספת לשכר הנטו

 • כאמור, משפחות מאשכולות 3-1 כבר כיום זוכות לסבסוד כמעט מלא של הצהרונים.
   
 • משפחות מאשכול 4 יהנו מתוספת של 3,500 ש"ח לשנה לשכר הנטו עבור כל ילד מגיל 3-8. עד הגיעו של הילד לכיתה ב', תסתכם התוספת לשכר הנטו של המשפחה ב-17,500 ש"ח בחמש שנים.
   
 • משפחות מאשכול 5 יהנו מתוספת של 3,000 ש"ח לשנה לשכר הנטו. עבור כל ילד מגיל 3-8. עד הגיעו של הילד לכיתה ב', תסתכם התוספת לשכר הנטו של המשפחה ב-15,000 ש"ח לחמש שנים.
   
 • משפחות מאשכול 6 יהנו מתוספת של 3,000 ש"ח לשנה לשכר הנטו עבור כל ילד בכיתות א'-ב'. עם סיום כיתה ב', תסתכם התוספת לשכר הנטו של המשפחה ב-6,000 ש"ח בשנתיים.
   
 • משפחות מאשכול 7 יהנו מתוספת של 2,000 ש"ח בשנה לשכר הנטו עבור כל ילד בכיתות א'-ב'. עם סיום כיתה ב', תסתכם התוספת לשכר הנטו של המשפחה ב-4,000 ש"ח בשנתיים.
   
 • תושבי אשכולות 10-8 יזכו לתוספת של 1,500 ש"ח בשנה לשכר הנטו עבור כל ילד בכיתות א'-ב'. עם סיום כיתה ב', תסתכם התוספת לשכר הנטו של המשפחה ב-3,000 ש"ח בשנתיים.

הגדלת מענק העבודה / מס הכנסה שלילי

נכון להיום מענק העבודה ניתן בסכום של 495 ₪ לאישה ו-330 ₪ לגבר.

על מנת לשפר את מצבם הכלכלי של העובדים ברמות השכר הנמוכות, ואשר זכאים על פי החוק למענק עבודה, התוכנית משווה בין הסכומים הניתנים כיום לגברים ונשים וזאת באופן הבא: למקבלי שכר של עד 5,000 ₪ תינתן תוספת הכנסה בסך של 495 ש"ח בחודש, וזאת הן לגברים והן לנשים אשר הנם הורים לילד אחד או שניים וכ-720 ש"ח להורים עם שלושה ילדים ומעלה.

על מנת ליצור תמריץ להשתתפות בשוק העבודה, משפחות שבהן שני בני הזוג עובדים יזכו לתוספת של 30% כך שמענק העבודה יעמוד על 644 ש"ח בחודש להורה לילד אחד או שני ילדים, וכ-936 ש"ח להורה לשלושה ילדים ומעלה.

הגדלת מענק העבודה תופעל רטרו אקטיבית עם הגשת הדוחות השנתיים לשנת 2017 במהלך שנת 2018. עלות ההטבה הינה 750 מליון ₪ לשנה, והיא נועדה להטיב בעיקר עם עשירונים 5 ומטה.

הפחתת וביטול מסים על יבוא בגדי תינוקות, הנעלה ומכשירי סלולר

על מנת לסייע להפחתת יוקר המחיה ולהגביר את התחרות במשק, התוכנית מתמקדת בהפחתת מכסים של שלושה מוצרי צריכה שמיובאים מחו"ל: נעליים, בגדי תינוקות ומכשירי סלולר.

כיום מושתים מס קניה על ייבוא מכשירי סלולר בשיעור 15%, מכס על ייבוא נעליים בשיעור 12%, ומכס על ייבוא בגדי תינוקות בשיעור על 6%. בעקבות התוכנית, כל המסים הללו יבוטלו. שווי ההטבה הינו 800 מיליון ₪ בשנה.

משרד האוצר ורשות המסים פרסמו ביום 20.4.2017 קול קורא לציבור במסגרתו הובהר כי על מנת לוודא שביטול המכסים הללו אכן תגולגל בפועל לצרכנים ולא תיעצר אצל היבואנים, בכוונתם לבטל את המכסים הללו כהוראת שעה לשנתיים בלבד. במידה ויתברר לאחר מכן כי ההטבה גולגלה בפועל לצרכנים, היא תימשך.     

בהתאם לכך הוזמן כל מי שיש לו עניין בביטול שיעורי המיסים הללו, להעביר את הערותיו בכתב למחלקה לתכנון וכלכלה ברשות המיסים עד ליום 14.5.2017. לאחר בחינת הערות הציבור, תעביר הרשות לשר האוצר את המלצות גורמי המקצוע.

קראו בהרחבה: על תוכנית חסכון לכל ילד


האם רפורמת נטו משפחה מטיבה עם הורים עובדים? אין בכלל ספק שכן. הגיע הזמן להקל עלינו. לא בטוח שהרפורמה מקלה על הנטל הכלכלי. הרפורמה עושה מעט מדי ולא תשנה כלום.
עדכון אחרון: 13/08/2017 09:00   
תגיות בעמוד:   טיפים לעובדים   
פורטל זכויות העובדים:
פורום
פייסבוק
ייעוץ אישי
אנחנו כאן בשבילך!
לכל עובדת ועובד יש זכויות לפי חוק. פגעו בזכויות שלך? רוצה לבדוק מה קובע החוק?
פורטל זכויות העובדים © המידע באתר ניתן באופן תיאורטי ואינו מהווה תחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין מנוסה!