{if 0} {/if}

מידע לעובד - דע/י את זכויותיך! כל מה שצריך לעניין עובדים שכירים בישראל...
מידע לעובד - דע/י את זכויותיך!
×
x

כלים לחיפוש עבודה

מידע לעובד - דע/י את זכויותיך!

דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (8) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 8 reviews
Hebrew

חוקי העבודה בישראל מסדירים את יחסי הכוחות שבין העובד והמעביד ובין ארגוני העובדים והמעבידים.

הרציונאל לעיגון דיני עבודה בחוק הוא חוסר השוויון שבין כוחם של המעסיקים לכוחם של העובדים, אשר עלול להוביל לקיפוח זכויות עובדים בסיסיות של המועסקים. סכסוכים בין הצדדים למערכת יחסי עבודה נידונים בפני בית הדין לעבודה.

כינון יחסי עובד מעביד וסיומם

החלת חוקי העבודה על הצדדים תלויה בכינון יחסי עובד מעביד.

בעולם המודרני מקובלות צורות העסקה שונות, אשר לא בכולן יתקיימו בהכרח יחסים אלה. לפיכך, קבעו בית המשפט העליון ובית הדין הארצי לעבודה מספר מבחנים, המיועדים לענות על שאלת קיומם של יחסי עובד - מעביד.

לעניין זה אין משמעות האם מדובר על עובדת משק בית או עובד זר, אולם חשוב לציין, כי חלק מזכויותיו של העובד עשויות להשתנות בהתאם לאופן ההעסקה שלו.

סיום יחסי עובד - מעביד יכול להיעשות מרצונו של המעביד באופן של פיטורים, או על ידי העובד בדרך של התפטרות.

במסגרת שמירה על זכויות העובד קובע החוק, כי במקרה של פיטורין לאחר 11 חודשים או פיטורים שאינם חוקיים קמה לעובד זכות לקבלת פיצויי פיטורין severance package.

כן אוסר החוק על פיטורי עובדת בהיריון מבלי קבלת היתר או פיטורין של עובד אשר נקרא לשירות מילואים.

תשלומים לעובד - למה אתה זכאי?

משכורת היא שכר עבודה שמקבל העובד בעד שעות העבודה שלו, אולם לצידה זכאי העובד לתשלומים נוספים. החוק מחייב את המעסיק לשלם לעובד דמי נסיעות עבור כל יום עבודה, ופעם בשנה דמי הבראה לצורך מימון חופשה שנתית של העובד.

ההסדרים העוסקים בהפרשות אחרות המופיעות בתלוש השכר משתנים בין המגזר הציבורי למגזר הפרטי.

החל משנת 2008 מוטלת על המעסיק חובה מכוח החוק להפריש לעובד תשלומי פנסיה או קופת גמל לפי בחירתו. זאת, לאחר שבמשך שנים היה רכיב זה חלק מהסדרי ביטוח מנהלים שהיוו חלופה לביטוח הפנסיה.

קרן השתלמות היא תוכנית חיסכון אליה מפקידים העובד והמעסיק כספים. במגזר הציבורי תשלום זה מהווה לעיתים חלק מההסכמים הקיבוציים, אולם גם במקום עבודה פרטי אפשר לנהל משא ומתן עם המעביד לצורך הפרשה לקרן כזו. 

עובדת במגזר הציבורי? מועסק בסקטור הפרטי? - דעו את זכויותיכם!

עובד - החוק מגן עליך!

חלק מהזכויות המגיעות לעובד תלויות בהסכמי ההעסקה הספציפיים והכלליים שחלים עליו. מלבד זאת, קיימים חוקי מגן המקנים לעובד זכויות שאינן מכוח הסכם עבודה עליו חתם, ואשר לא ניתן להתנות על קיומן.

כך, שמורה לעובד זכות לצאת לחופשה בהתאם לכללים הקבועים בחוק חופשה שנתית, התשי"א - 1951, כאשר תכלית החופשה הינה לאפשר לעובד להתרענן ולחזור לעבודה בכוחות מחודשים.

מלבד חוקי המגן, קיימים הסדרים נוספים המיועדים למנוע פגיעה בעובד. החוק למניעת הטרדה מינית, התשמ"ח - 1988 מגדיר שורה של התנהגויות פסולות ומחייב את המעסיק לנקוט באמצעים למניעת הטרדה מסוג זה במקום העבודה, באמצעות פרסום תקנון למניעה, קיום הסברים והדרכות בנושא ועוד.

פגעו בזכויותייך? - אודות חשיבות קבלת סיוע משפטי

חוקי העבודה משמשים, בין היתר, להגנה על זכויותיו הבסיסיות של העובד אשר מאפשרות לו קיום בכבוד. פנייה אל עורך דין  לדיני עבודה תסייע לעובד להגן על האינטרסים שלו ולקבל את מלוא זכויותיו מהמעסיק.

למידע נוסף וייעוץ לגבי זכויותייך בעבודה, לחץ כאן:
ייעוץ משפטי - דיני עבודה


עדכון אחרון: 25/07/2017 09:27   
פורטל זכויות העובדים:
פורום
פייסבוק
ייעוץ אישי
אנחנו כאן בשבילך!
לכל עובדת ועובד יש זכויות לפי חוק. פגעו בזכויות שלך? רוצה לבדוק מה קובע החוק?
פורטל זכויות העובדים © המידע באתר ניתן באופן תיאורטי ואינו מהווה תחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין מנוסה!