{if 0} {/if}

זכויות עובדים - מידע על הסתדרות העובדים החדשה, מהן מטרות ופעילות הארגון. לחצו לקבלת פרטים
הסתדרות העובדים החדשה - מטרות ופעילות של ההסתדרות החדשה
×
x

כלים לחיפוש עבודה

ההסתדרות החדשה - שומרת על זכויות העובד

דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (72) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 72 reviews
Hebrew

הרפורמות בשוק הסלולר חתכו את הרווחים של בעלי המניות. הענף נכנס לסחרור תחרותי. ניידות המנויים הואצה. החברות הוותיקות נדרשו להיערכות מחודשת הכוללת צעדי התייעלות, צמצומים ופגיעה בשכר ובתנאים הנלווים. העובדים נאלצים להשלים עם רוע גזירת השוק והמחאה החברתית. אין להם ברירה אחרת. כל עובד חתום על חוזה אישי מול הנהלת החברה המעסיקה. אין לו קביעות.

אין מי שיגן עליו ועל זכויותיו כעובד. פיטוריו יכולים להיות מידיים בכפוף להתראה מוקדמת. הביטחון התעסוקתי שלו מותנה ביציבות הכלכלית ושיעור הרווחיות של החברה המעסיקה. יחסי הכוחות בין העובד להנהלה אינם שווים. הם תמיד לטובת ההנהלה כאשר העובד לבד ואינו מאורגן.

באחד הדיונים במסגרת בית הדין לעבודה בעניין "פלאפון" אמרה הנשיאה נילי ארד: "בואו נסכים שאין שוויון כוחות בין מעסיק לעובד, ושהעובד נמצא במקום נחות ביחסי הכוחות ביניהם. אלה יחסי תלות אינהרטיים" את המשוואה הזו קלטו עובדי חברת התקשורת "פלאפון" הרבה לפני הדיון והאמירה של הנשיאה.

הם החליטו להתארגן ולממש את זכותם המעוגנת בחוק, להקים ועד עובדים. קדמו להם לאחרונה, מסיבות דומות, עובדי רשת בתי הקפה "קופי בין" ועובדים רבים בענף המסעדנות שהחליטו להקים איגוד מקצועי.

הקמת ועד עובדים במקום עבודה כמו "פלאפון" הינה צעד ראשון והכרחי. הועד הנבחר לא פועל בחלל ריק ובאופן עצמאי אל מול ההנהלה שמתנגדת בחריפות להקמתו. החוק מתיר התאגדות של עובדים, הקמת ועדים, חתימה על הסכמים קיבוציים ושביתות. כל זה אפשרי רק לוועדי עובדים שהתארגנו והתאגדו במסגרת ארגון גג של הסתדרות העובדים שהוקמה כחוק כדי לייצג את עובדיה.

המובילה שבהן במספר הועדים המיוצגים על ידה, היא הסתדרות העובדים החדשה. העובדים האחרים בענפים השונים מיוצגים על ידי הסתדרות המורים, ארגון המורים התיכוני והעל יסודי, הסתדרות הרפואית וארגון כוח לעובדים, שלאחרונה קלטה לשורותיה את עובדי "רכבת ישראל" שוויתרו על חסותה של הסתדרות העובדים החדשה.

רוצים להקים ועד עובדים? רוצים להיות מיוצגים?

אם החלטתם לבחור בהסתדרות החדשה שתייצג את העובדים והגמלאים על מנת שזכויותיהם ישמרו כך תפעלו: ראשית, עליכם לדעת, שחופש ההתארגנות וההתאגדות הינה זכות יסוד בישראל וגם בחוקי העבודה הבינלאומיים. כושר המיקוח של עובד מיוצג גבוה לעומת העובד הבודד בבואו להגן על זכויותיו.

נדרש להקים ועד נבחר על ידי העובדים. הועד יוכר לפי תקנון ההסתדרות כארגון יציג המוסמך לחתום על הסכמי עבודה קיבוציים עם המעסיקים.

ההסתדרות הופכת לארגון יציג של העובדים רק לאחר ששליש מהם הצטרפו אליה. ההצטרפות והרישום מבוצעים בכמה אפשרויות: טופס משולב להצטרפות דרך מקום העבודה, קרן הפנסיה וכרטיס אשראי, טופס הצטרפות באמצעות הוראת קבע. טופס באמצעות תשלום בכרטיס אשראי. הטפסים ניתנים להורדה מאתר ההסתדרות.

מכוח מעמדה, מיופה גם כוחה של ההסתדרות להיות צד להסכם קיבוצי, לחתום עליו, להכריז על סכסוך עבודה, עיצומים ושביתות כאמצעי לחץ לקידום ומינוף זכויות העובדים.

כאשר מעסיק מנסה לבלום התארגנות של עובדים או מבצע שינויים מבניים שגורמים להרעת תנאי עבודה ופיטורים, ההסתדרות מלווה את העובדים באמצעות האגף לאיגוד מקצועי והלשכה המשפטית בדיונים בבית הדין לעבודה לשם קבלת הסעד הנדרש והמעוגן במסגרתם של דיני העבודה. 

האגף לאיגוד מקצועי שהוא הרלבנטי ביותר לעובדים, מטפל בהתארגנות עובדים ובייצוגם כלפי המעסיק. הייצוג והטיפול נוגעים לתנאי השכר, רווחה, שביתות, עיצומים, ביטחון תעסוקתי, הפרשות סוציאליות וייעוץ בתחום יחסי העבודה. האגף מוסמך לנהל מו"מ ולחתום על הסכמים קיבוציים, מיוחדים וכלליים לכל העובדים המאורגנים במשק והמיוצגים על ידי ההסתדרות.

הלשכה המשפטית של האגף לאיגוד מקצועי מעמידה לרשות ציבור העובדים ונציגי הועדים עורכי דין מיומנים בתחום יחסי העבודה. הלשכה מעסיקה כ-15 עורכי דין, 2 ריטיינרים אזוריים, וריטיינרים נוספים בעלי מומחיות בתחומים ספציפיים.

תחומי הפעילות של הלשכה המשפטית כוללים בין השאר: יחסי העבודה הקיבוציים בהסתדרות, סכסוכי עבודה וצעדים ארגוניים, מו"מ והסכמים קיבוציים, מעורבות בהליכי חקיקה בתחום יחסי העבודה, הליכי בחירות, משמעת והסדרה תקנונית של פעילות האיגוד המקצועי, ייצוג עובדים בהליכי פירוק חברה וכמובן הופעה בפני בתי הדין לעבודה.

לשכת קשר בכנסת

מאז שהחקיקה הסוציאלית נכנסה להילוך גבוה בכנסת, ההסתדרות שותפה מרכזית וחיונית להליכים. ההסתדרות נחשבת לשחקן מרכזי ביחסי העבודה במשק. גורמים ממשלתיים נועצים בה ומבקשים התערבותה.

לצורך כך ולייעול הפעילות הוקמה לשכת קשר בכנסת, המפקחת על פעילות ההסתדרות בוועדות הכנסת ואל מול משרדי הממשלה הנוגעים. עובדי הלשכה נפגשים עם חברי הכנסת, מכינים אותם להצעות חוק, משתתפים בישיבות הוועדות ועושים לובינג לטובת חקיקת החוקים הסוציאליים.

ההסתדרות החדשה ההסתדרות החדשה ההסתדרות החדשה

חדר מצב בהסתדרות

ההסתדרות מפעילה חדר מצב למען העובדים והגמלאים המיוצגים כחברים. חדר המצב כפוף מקצועית לאגף לאיגוד מקצועי. עיקר פעילותו מתמקדת בנושאים הבאים:

 • הקו הפתוח אליו ניתן להגיש פנייה באמצעות אתר האינטרנט של ההסתדרות או בשיחת חינם לטלפון 1-700-700-331 באמצעותו ניתן לקבל מענה בתחום דיני העבודה, איגוד מקצועי ויחסי עבודה במשק.
 • שביתות, עיצומים ומאבקים.
 • פניות עובדים שמבקשים להתאגד.
 • יחסי ציבור וקידומם.
 • תמיכה לוגיסטית ברמה הארצית והמרחבית לעובדים המצויים בסכסוך עם המעסיק.

אגף פנסיה, ביטוח ושוק ההון

הרפורמות בשוק ההון, הביטוח והפנסיה גרמו לזעזועים במשק ולפגיעה בזכויות עובדים. הכסף של העובדים עבר לניהול בתי השקעות פרטיים וחברות ביטוח.

ניהול הכספים זוכה לביקורת קשות לאחר שמתברר שכספי החוסכים ניתנו בחלקם כהלוואות לכל מיני טייקונים שירדו מנכסיהם ובמקום לפרוע את חובם מציעים לחוסכים תספורת, שמגלחת חלק מהחוב.

על רקע זה הוחלט להקים את האגף כדי שיעסוק בנושאים הבאים:

 • העמקת והרחבת הידע בנושא בקרב האיגודים המקצועיים והציבור הרחב.
 • טיפול בחוקים הנוגעים לפנסיה, קופות גמל וחיסכון שלהם השפעה על זכויות העובדים והגמלאים.
 • הרחבת הסכמים קיבוציים באמצעות צווים מיוחדים.
 • הסדרים מיוחדים למען קבוצת עובדים שלהם צרכים מיוחדים.
 • הסכמים לפרישה מוקדמת תוך שמירה על זכויות הפנסיה.
 • סיוע לגמלאים שפרשו לפי הסכמים קיבוציים ונפגעו מהשינויים
 • סיוע לוועדי עובדים ואיגודים מקצועיים בכל הקשור לחיסכון הפנסיוני.
 • הדרכות והשתלמויות לועדי עובדים בנושא זה.
 • פרסום מכרזים לאיתור קרנות פנסיה חדשות, רכישת ביטוחים לאותם רכיבים בשכר שלא מבוטחים, מציאת פתרונות להסדרי פנסיה חלופיים.

פריסת סניפים

לצורך מתן השירות לחברי ההסתדרות קיימת פריסה של כ–30 סניפים במרחבי הערים ברחבי הארץ. רשימה מפורטת של בעלי תפקידים ומספרי טלפון מפורטת באתר ההסתדרות.

עובדי המרחבים מעניקים סיוע לעובדים באזור בו הם נמצאים בכל הקשור לענייני פיטורים, הלנות שכר ברשויות מקומיות. עובדי המרחבים בקשר אישי עם העובדים שהם מייצגים. הם גרים לידם. מכירים אותם, מגיעים לאסיפות ועד בהתראה קצרה ומקיימים דיבור קבוע עם המעסיקים כדי ליישב סכסוכי עבודה.

אגפים נוספים בהסתדרות החדשה

בנוסף לאגפים העיקריים המפורטים קיימים אגפים נוספים והם: ארגון ומרחבים, חברות כוח אדם, רווחה, צרכנות, קשרים בינלאומיים, חברה וכלכלה, ספורט, לשכת תיאום עם הממשלה.

ביקורת על פעילותה של ההסתדרות

ההסתדרות לא חפה מביקורת. נטען כלפיה שהיא בעיקר מגינה על הוועדים הגדולים כמו חברת חשמל ורשות הנמלים. שהיא "חכמה רק על קטנים", שהשביתות שהיא יוזמת גורמים לנזק כלכלי מיותר למשק, שהמניעים של יו"ר שלה הם פוליטיים, שאינה מתנהלת באופן דמוקרטי אלא בולשביקי, שמי שמנהל אותה באמת אלו עסקנים וקבלני קולות.

גם אם זה נכון, זה לא הוגן להפחית או לזלזל בהישגיה למען עובדים שלא היו מאורגנים כלל והצליחו לחתום על הסכמים קיבוציים עם המעסיקים. ההסכם שהושג בין המדינה לעובדי הקבלן, בתחום הניקיון + שמירה ואבטחה נחשב להישג משמעותי לעובדים בתחתית הסולם. עובדים ברשתות שיווק, בחברות שמירה ועובדי ניקיון שיפרו את תנאי שכרם לאחר שחתמו על הסכמים בסיוע ההסתדרות.

המשבר החריף של הלנת שכר ברשויות המקומיות בשנים 2003-06 הוביל לשביתה כללית במשק שלאחריה, שופרו התקציבים הממשלתיים לרשויות ושכר העובדים שולם.

למרות שהישגי ההסתדרות לא בדיוק משרתים את האינטרס של המעסיקים אלא מחייבים אותם לגידול בהוצאות ושיפור התנאים, נבנו יחסי אמון בין ההסתדרות ללשכת התיאום של המעסיקים, מה שקידם חקיקה סוציאלית והוריד למינימום הנדרש את השימוש בנשק השביתות הממושכות.

בעקבות הגירעון בתקציב הממשלה לשנת 2012 המסתכם ב-39 מיליארד שקל מתכננת הממשלה קיצוצים נרחבים בשכר, העלאת מיסים ורפורמות גם בשירות הציבורי. בתגובה להצהרת הכוונות של הממשלה הודיע יו"ר ההסתדרות בחודש ינואר 2013 כי לא יסכים לקיצוץ של שקל בודד בשכר של עובדי המגזר הציבורי והעובדים אינם כספומט של ראש הממשלה. נותר להמתין ולבחון עד כמה יש ויהיה כיסוי בשטח להצהרה שכזו.

ליחצו כאן לפניה אל עורך דין וקבלת יעוץ משפטי בענייני עבודה!


עדכון אחרון: 20/02/2013 20:24   
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור

פורטל זכויות העובדים:
פורום
פייסבוק
ייעוץ אישי
אנחנו כאן בשבילך!
לכל עובדת ועובד יש זכויות לפי חוק. פגעו בזכויות שלך? רוצה לבדוק מה קובע החוק?
פורטל זכויות העובדים © המידע באתר ניתן באופן תיאורטי ואינו מהווה תחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין מנוסה!