{if 0} {/if}

איך בוחרים במה לעבוד? טיפים לבחירת מקום עבודה שיתאים בדיוק לצרכים ולציפיות שלך...
איך בוחרים במה לעבוד? טיפים לבחירת מקום עבודה שיתאים לך!
×
x

כלים לחיפוש עבודה

איך בוחרים את העבודה שהכי מתאימה לך?

דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (20) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 20 reviews
Hebrew

בין אם הרגע סיימת ללמוד ובין אם כבר מזמן סיימת את חוג לימודיך ואתה עובד בתחום אותו למדת, בין אם עבדת שנים באותה חברה ובין אם אתה קופץ בין עבודות כמו חרגול, בין אם אתה עצמאי ובין אם אתה שכיר, יתכן ואתה עומד בצומת הלא פשוטה שנקראת:

'לא מוכן לסבול עוד רגע מהעבודה הנוכחית שלי - הצילו מה עושים עכשיו ומה לעזאזל מתאים לי לעשות?!'

עבודה תופסת חלק ניכר מחיינו, וגם אם אתה לא הטיפוס הכי שאפתן ובסה"כ מעונין בעבודה נעימה שתפרנס אותך היטב, כדאי שתשקיע מחשבה רבה בבחירתה, על אחת כמה וכמה אם אתה מעונין להצטיין בתחום שלך ואתה מגדיר את עצמך דרך הקריירה שלך.

אמנם כיום אנשים מחליפים עבודות בתדירות גבוהה יותר והבחירות שעשית ותעשה הן רברסביליות, אבל אם אתה רוצה להתקדם, גם מבחינת שכר וגם מבחינת המומחיות שלך כדאי לך לבחור בצורה מושכלת, ולשקול את כל הגורמים שעשויים להקל או להקשות עלייך בעבודה.

צעדים ראשונים לחיפוש עבודה מתאימה...

היה כנה עם עצמך. דבר ראשון תשאל את עצמך איך אתה עם בוסים, האם אתה מסוגל לקחת הנחיות מלמעלה ולהיות בפיקוח צמוד על העבודה שלך?

יש גם בוסים שנותנים יותר עצמאות ומרחב מחייה אבל כל שכיר צריך לדעת להסתדר היטב עם קבלת שליטה ופיקוח.

אדם שהוא פרילנסר בהוויתו וזקוק להגדיר לעצמו את מסגרתת עבודתו, לא יחזיק מעמד כשכיר. לעומת זאת, אדם חסר משמעת עצמית שזקוק לגבולות ברורים, עקביות ויציבות, יהיה אומלל מלחיות כעצמאי.

הדבר הבא שתצטרך להגדיר באופן מדוייק זה את הצרכים שלך. כמה עולה לך חודש ומהי רמת החיים שאתה שואף שתהיה לך, מה היקף המשרה ואילוצי הזמנים שלך ומה צריך להיות המיקום הגאוגרפי של העבודה.

אחרי שהבהרת את הנושאים הטכניים הללו, קבע את סדר העדיפויות שלך: מהי עבודה טובה עבורך? כזאת שעושים בה המון כסף? כזאת שעובדים בה עם הרבה אנשים? כזאת שדורשת יצירתיות ומעוף?

אולי מה שיספק אותך בעבודה זה אתגרים אינטלקטואליים? ואולי עבודה מוצלחת עבורך זאת עבודה שתפנה לך מקסימום זמן למשפחה?

לכל אחד יש דברים שבשבילו הם בבחינת יהרג ובל יעבור, ולעומתם דברים שהוא מוכן להתגמש עליהם.

יחד עם זאת, נסו להסתכל לטווח הרחוק יותר. יכול להיות שהיום עבודה יצירתית מספקת אתכם ונותנת לכם דרייב לקום בבוקר ואתם מוכנים להתגמש על סעיף השכר, אבל עוד כמה שנים סביר להניח שתרצו רמת חיים גבוהה יותר ותהיה לכם גם משפחה לפרנס ואז סעיף השכר יטפס מעלה בסדר העדיפויות.

כשתהיה לכם משפחה תצטרכו ותרצו גם להקדיש לה זמן, ואז כבר לא תוכלו לעבוד ימים כלילות.

כדאי לכם לחשוב על כך מראש, ולמצוא עבודה שתתאים לכישוריכם ואופייכם אבל מתחשבת גם בשני הגורמים לעיל.

לפני שהגענו למיומנות והכישורים שלכם, בזכותם ירצו בכלל להעסיק אתכם, יש שאלה נוספת שאתם חייבים לשאול את עצמכם: אתם עובדים טוב בצוות או שאתם סוליסטים וצריכים שהדברים יתבצעו רק בדרך שלכם? זה לא קשור ליחסי אנוש.

יחסי אנוש טובים הם חובה בכל עבודה. זאת פשוט שיטת עבודה וחשוב מאד שתדעו לאיזה מחנה אתם משתייכים.

כעת הערפל הוסר מעל הרבה שאלות, אם התעמקתם אז יש לכם כבר ממש ויז'ן של העבודה האידאלית שלכם (ולא, הכוונה איננה לדילוגים בפארק וקבלת משכורת שמנה על כך).

זה הרגע ללטש את הכישורים שלכם בתחום הרצוי. זה יכול להיות לקחת קורס נוסף או הכשרה מקצועית ממוקדת, לקרוא חומר או למצוא את העבודה שתאפשר לכם להשתפשף ולהתמחות בתחום.

אם אתם עושים הסבה מקצועית השקיעו את כספכם בלימודים ראויים.

אם אתם רוצים שיעסיקו אתכם, תחתרו למצוינות. לרוב יש תחרות על משרות ומעסיק כמובן יעדיף את המועמד הטוב ביותר.

אם אתם מחפשים עבודה כשכירים תתחילו בקורות חיים מהודקים המנוסחים בקפידה ואסתתים. קבלו חוות דעת מקצועית לפני שאתם שולחים אותם לכל העולם ואשתו. חבל שהם יבלו בריסייקל בין או יגרסו.

חפשו באתרים יעודיים של עבודה ושל התחום הספציפי, הפעילו את המשפחה, החברים והמכרים ועדכנו את כל מי שסביבכם שאתם בתהליך חיפוש עבודה. אם יש מקום מסויים שאתם חפצים לעבוד בו, שימו את הביישנות והפחד מדחייה בצד ותיזמו פגישה עם מנהל הגיוס או נציג משאבי אנוש. מה יש לכם להפסיד?

תעשו תחקיר מקיף על התחום שלכם, שבו לקפה עם אנשים שעובדים בחברה שאתם רוצים להתקבל אליה, תשאלו שאלות שיבהירו לכם במדוייק מה מצפה לכם וגם שאלות שפחות נעים לשאול, כמו מה האופציות לקידום בחברה, מה תנאי העבודה הפיזיים ואם יש אינטריגות ומנהלים שקשה לעבוד איתם.

שימו לכם ככלל אצבע שככל שתדעו יותר בהתחלה, כך יהיו פחות תסכולים ואי-הבנות בהמשך.

לא השגתם ראיון? המשיכו לנסות והפגינו נחישות. השגתם ראיון עבודה? מצוין. שימו עצמכם בנעליו של המראיין והתכוננו לראיון היטב.

במידה ולא קיבלו אתכם נסו להבין מדוע, אל תאבדו מוטיווציה והמשיכו בחיפוש לאחר שהבנתם מה הכשיל אתכם בראיון הקודם. לעיתים, פשוט מדובר בצבירת ביטחון בראיונות עבודה, לכן החשוב ביותר הוא להמשיך הלאה ולא להעצר בגלל דחייה.

במידה ואתם עצמאיים, האחריות על מציאת לקוחות היא שלכם, לכן עליכם לשווק את עצמכם ואת השירות שאתם מספקים.

תצטרכו ללמוד לג'נגל בין כובעים, בין כובע ספק השירות לכובע איש השיווק, כובע המנהל האסטרטגי ובין כובע מנהל משאבי אנוש במידה ואתם מעסיקים מישהו תחתיכם, ובשורה תחתונה תצטרכו ללמוד לנהל את זמנכם ביעילות.

עצמאים צריכים ליזום קשרים ופרוייקטים, לחדש ולבדל את עצמם ממתחרים. אלו דרישות רבות, אבל אם אתם באמת טובים במקצוע שלכם ודואגים שידעו עליכם אין סיבה שלא תהיה לכם שפע של עבודה בתחום אותו בחרתם.

עבודה מתאימה יכולה לגרום לסיפוק עצום בחייכם. שווה לעשות את כל הדרך והמאמץ כדי להשיג אותה.

קריאה נוספת: כלים מעשיים לחיפוש ומציאת עבודה!


האם את/ה מרוצה במקום העבודה הנוכחי שלך? לא מרוצה בכלל - אני בדיכאון מעבודה שלי! לא ממש, הלוואי והייתי מוצא/ת מקום טוב יותר פחות או יותר - זאת עבודה ולא יותר לא חושב/ת על מקום אחר ומרוצה עד השמיים!
עדכון אחרון: 03/12/2013 13:26   
תגיות בעמוד:   דרושים    השמה וכח אדם    טיפים לעובדים   
קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
פוליטיקה נקייה - בכל ארגון ובכל חברה יש פוליטיקה פנימית בין העובדים והמנהלים. המומחית למשאבי אנוש, רחל אפרים, מסבירה איך אפשר לעשות פוליטיקה ארגונית נקייה ואחרת...
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור

פורטל זכויות העובדים:
פורום
פייסבוק
ייעוץ אישי
אנחנו כאן בשבילך!
לכל עובדת ועובד יש זכויות לפי חוק. פגעו בזכויות שלך? רוצה לבדוק מה קובע החוק?
פורטל זכויות העובדים © המידע באתר ניתן באופן תיאורטי ואינו מהווה תחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין מנוסה!