{if 0} {/if}

זכויות עובדים - קראו כאן על זכויותיהן בעבודה של אמהות חד הוריות ומשפחות חד הוריות בכלל...
אמהות חד הוריות בעבודה - זכויות בעלי משפחה חד הורית
×
x

כלים לחיפוש עבודה

אם חד הורית - מה מגיע לך?

דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (18) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 18 reviews
Hebrew

משפחה חד הורית מוגדרת בחוק משפחות חד-הוריות כ"הורה שאינו נשוי ויש באחזקתו ילד שטרם מלאו לו 18 שנה". חד הוריות יכולה להיות כתוצאה מגירושין, מוות, עגינות, ידועה בציבור, חיים בנפרד ובחירה ברווקות.

לפי מחקר של המוסד לביטוח לאומי, מספר המשפחות החד הוריות בישראל בשנת 2010 עמד על 129 אלף משפחות. מאז, סביר להניח שחלה עלייה במספרן לאור העלייה בשיעור הגירושין. בראש 70% מהמשפחות עומדות נשים ובשאר גברים.

הורה, אם או אב, שמגדל לבד את ילדיו שטרם בגרו, עול פרנסתם וחינוכם רובץ רק עליו. מצבה הכלכלי של משפחה זו מדרדר לעיתים לקו העוני. העובדה שברוב המשפחות החד הוריות עומדת אישה, מחמירה את מצבה של המשפחה לאור העובדה הידועה שאישה מרוויחה פחות מגבר בתנאים ובמעמד מקבילים.

מסיבה זו ואחרות הבין המחוקק שנדרשת מערכת הטבות וזכויות מיוחדות שיוענקו לאמהות חד הוריות, כדי להקל את התנהלותן הכלכלית וההורית. ולכן, בשנת 1992 חוקק חוק משפחות חד הוריות המגדיר את מעמדו ומפרט את ההטבות שינתנו לו במסגרת החוק.

בעקבות החוק הותקנו תקנות ותיקונים בחוק הביטוח הלאומי ובחוקים אחרים, כמו, חוק הבטחת הכנסה והחוק לצמצום ממדי העוני. לאור האמור, בחרנו להתמקד בזכויות השמורות לאמהות חד הוריות, שהן הרוב העומד בראש המשפחות החד הוריות בישראל.

עיקר הזכויות של אמהות חד הוריות בישראל

נקודות זיכוי במס הכנסה

מהסך הכולל של מס ההכנסה שעל אם עובדת לשלם במשך שנה אחת, יקוזז השווי הכספי של נקודת הזיכוי. שווי הנקודה לשנת 2013 עומד על 2,616 ₪. במידה וחד ההורית זכאית ליותר נקודות זיכוי, מכפילים את מספר הנקודות בסכום השווי השנתי של הנקודה.

ימי מחלה ילד

חד הורית זכאית לקבל בנוסף ל-8 ימי מחלה שכל הורה זכאי להם תוספת של 8 ימים בגין מחלת ילד. אם הילד בעל מוגבלות שדורשת סיוע צמוד, ההורה זכאי לתוספת של עוד 15 ימים בשנה.

זכויות אם חד הורית זכויות אם חד הורית זכויות אם חד הורית

תשלום מזונות

אם נישאה לפי דת משה וישראל זכאית האישה לאחר גירושיה לפנות לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני כדי שיפסקו את שיעור המזונות. מי שנישאה בנישואין אזרחיים זכאית לתבוע את המזונות מכוח דיני החוזים.

קצבת מזונות מהביטוח הלאומי

אם הבעל החייב בתשלום המזונות לא עומד בחובתו, זכאית החד הורית לקבל קצבה מהביטוח הלאומי. גובה הקצבה מותנה בגובה ההכנסות של המבקשת.

הסכום המשולם הוא זה הנמוך מבין הסכום שנפסק בערכאות המשפטיות או לפי הקבוע בתקנות הביטוח הלאומי. לאחר התשלום, גובה הביטוח הלאומי את הכסף מהחייב.

הוצאה לפועל

חייב בתשלום מזונות שאינו עומד בהתחייבותו כנפסק על בית המשפט, רשאית האישה שנותרה עם ילדיה לפתוח תיק בהוצאה לפועל לצורכי גביית התשלום והרשות תנקוט בהליכי גבייה.

הנחות והטבות במוצרי יסוד ושירותים

אם חד הורית ל-3 ילדים לפחות שמקבלת הבטחת הכנסה או מזונות מהביטוח הלאומי, זכאית להנחה בתשלום חשבון החשמל. שיעור ההנחה עומד על 50% עבור 400 קילוואט לשעה בחודש הראשון. חד הורית באותו מעמד, זכאית לסבסוד של עד 2000 ₪ לצורך רכישת מקרר שצריכת האנרגיה שלו נמוכה.

מי שמקבלת הבטחת הכנסה זכאית להנחה בארנונה בשיעור 70% על דירה בשטח של עד 80 מ"ר. אותה זכות שמורה לצורך השכרת דירה או רכישה בדיור הציבורי באמצעות החברות המשכנות של משרד השיכון והבינוי.

פטור מלא מתשלום אגרת רשות השידור למי שמקבלת הבטחת הכנסה בלבד. קבלת תעודת זכאות לנסיעה בתחבורה ציבורית בשיעור הנחה של 33% ממחיר הנסיעה הרגיל.

קצבת שארים

אלמנה חד הורית זכאית לקצבה שארים לה ולילדיה במידה ובעלה שנפטר השלים את תקופת האכשרה. הכוונה למשך הזמן בו חייב הנפטר להיות מבוטח בביטוח לאומי כנגד תשלומי פרמיות חודשיות ממקום עבודה או באופן עצמאי. תקופת אכשרה מינימאלית היא 12 חודשים לפני הפטירה.

אם הנפטר פיגר בתשלום דמי הביטוח הלאומי, הקצבה שתשולם תהייה קטנה. לעומת זאת, אם המעסיק של הנפטר פיגר בתשלומים, הקצבה לא תיפגע.

אלמנות חד הוריות שמשכורתן נמוכה תקבלנה השלמה במסגרת הבטחת הכנסה.

הבטחת הכנסה

הגמלה נועדה להבטיח הכנסה מינימאלית. אם חד הורית לילד בן שנתיים פטורה ממבחן תעסוקה כקריטריון לקבלת הגמלה. המוסד לביטוח לאומי מופקד על ישום חוק הבטחת הכנסה ובדיקת תנאי הזכאות, בשיתוף פעולה עם מוסדות הרווחה ושירותי התעסוקה.

מקבלת הבטחת הכנסה זכאית גם לסיוע במימון צהרונים וקייטנות לילדים.

חינוך והכשרות מקצועיות

אם חד הורית אלמנה זכאית לשיקום תעסוקתי והכשרה מקצועית על ידי הביטוח הלאומי במידה ואין לה מקצוע שמפרנס אותה, זקוקה להסבה מקצועית ולפי חוות דעת, היא מתאימה להכשרה מקצועית. במהלך ההכשרה משתתף הביטוח הלאומי בדמי מחיה, לינה, הוצאות נסיעה, כלכלה וציוד לימודים.

כדי לעודד ולהגביר את שילוב החד הוריות בשוק התעסוקה מסייע משרד התמ"ת בתשלום חוזר  למי שמשתתפת בקורסים להכשרה מקצועית עבור ההוצאות הללו: שמרטף, מטפלת, חוגים, שיעורים פרטיים.

מענק לימודים

המוסד לביטוח לאומי משלם מענק לימודים לילדים במשפחה חד הורית לתקופת הלימודים בבית הספר היסודי ועד חטיבת הביניים. המענק מועבר על ידי המוסד לחשבון החד הורית לאותו חשבון באמצעותו משולמת קצבת הילדים. את הבקשה הראשונה למענק יש להגיש על גבי טופס "תביעה למענק לימודים".

נותר לקוות, שמימוש הזכויות כלשונן, ישרת נאמנה את מטרות חוק משפחות חד הוריות ויצעיד אותן למחוזות בטוחים ויציבים.

שאלות? רוצים להתייעץ עם עורך דין המתמחה בדיני עבודה וזכויות עובדים?
ליחצו כאן, פנו אלינו ועורך דין מנוסה יענה לכל שאלה עוד היום!


עדכון אחרון: 10/07/2013 17:27   
תגיות בעמוד:   נשים בעבודה    תשלומים לפי חוק   
פורטל זכויות העובדים:
פורום
פייסבוק
ייעוץ אישי
אנחנו כאן בשבילך!
לכל עובדת ועובד יש זכויות לפי חוק. פגעו בזכויות שלך? רוצה לבדוק מה קובע החוק?
פורטל זכויות העובדים © המידע באתר ניתן באופן תיאורטי ואינו מהווה תחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין מנוסה!