{if 0} {/if}

הוספת תגובה
x

כלים לחיפוש עבודה

פורום זכויות עובדים ודיני עבודה

הוספת תגובה ל - דמי אבטלה לאחר חופשת לידה
אבקש לקבל תגובות לאימייל שלי *

* (אנו לא עושים כל שימוש בכתובת הדוא"ל שלך ולעולם לא נשלח אליך דואר זבל)
תגובה ל:
מחבר
תאריך ושעה
16/12/2020 18:27
יש פה הרבה בנות שלא מכירות את עניין קבלת אבטלה אחרי חופשת לידה.

יש כמה אופציות.

1. פיטורים
2. התפטרות
3. חל"ת אחרי חלד ביוזמת העובדת .
4. חלת כפוי מהמעסיק (חלת קורונה )

אופציה 1 אל מול אופציה 4 היא צריכה להתבצע רק באישור הממונה לעבודת נשים .

אני כאן בשביל לדבר רגע על אופציה מספר 3 כנגד אופציה מספר 2 .

שאלה שפגשתי למה לא להתפטר ?

אני אסביר , המצב במשק הוא זוועה , אם החלטת להתפטר כי את שונאת את מקום העבודה , לא מסתדרת עם המנהלים, ממורמרת ועצבנית, אין התחשבות בשעות ועוד ... צודקת אולי אין מה לחזור .

אבל אם את אוהבת את מקום העבודה שלך , את בטוחה שתחזרי אליו ורוצה לעשות מאמץ יש אופציה אחרת . אני אפרט .

א. על פי חוק כל עובדת יכולה לצאת לחלת אחרי חלד עד רבע מהוותק שלה עד ללידה ולא יותר מגיל שנה של הילד, המוקדם מבינהם . ללא אישור מהמעסיק .

ב. אם העובדת רוצה לחזור מוקדם מהתקופה המקסימלית יכולה להודיע את זה 4 שבועות טרם החזרה והמעסיק מחוייב להחזיר אותה .

ג. גם אם רוצים את הפיצויים , להתפטר תמיד אפשר , ככה שאפשר לחשוב אם רוצים להתפטר בגיל 8 חודשים של הילד תחשבי אם את רוצה להתפטר לטובת גידול הילד או לא אבל עד אז יש זמן לחשוב .

ד. *** דמי אבטלה *** אם החלטת שאת רוצה להשתמש בזכאות לדמי אבטלה , אם את זכאית לדמי אבטלה הזכאות לדמי אבטלה בין התפטרות לחלת אחרי חלד היא בדיוק אותו דבר . גם בחלת אחרי חלד אם אין סיבה מוצדקת את יכולה לקבל דמי אבטלה אחרי 3 חודשי המתנה , ואם יש סיבה מוצדקת אפשר לקבל מידיי .
מאוד חשוב לדעת שזה לא מונע את הנושא שצריך להיות רשומה בלשכת התעסוקה בדיוק אותו דבר,
ב 2 האופציות מיד לאחר תום 15 השבועות (או סיום החלד תלוי אם יש זכאות מלאה או חלקית ) להיות "זמינה לעבודה " .

ה. למה להשתמש באופציה הזאת ? זה לא לכל אחת מתאים זה מאוד פרטני בסיטואציה בה מישהי נמצאת .

ו. אז מה התנאים לקבלת דמי אבטלה ללא תקופת המתנה ? כמעט בדיוק אותם תנאים כמו התפטרות .

ו.1. תנאי שמעסיק לא יכול לקבל אותך חזרה לעבודה (נכון לכרגע מכל סיבה , נדרשת הצהרה ) .

ו.2 שעות העבודה אחרי שעה 17 או לפני 7 בבוקר , לא בשעות רגילות, משמרות כל דבר הולך שלא תואם את מסגרות הסטנדרטיות של הילדים (להיטים נדרשת הצהרה מהמעסיק שהוא לא יכול לתת משרת אם ) .

ו.3 מרחק מעל 40 קמ או זמן נסיעה ארוך מהעבודה אשר לא מאפשר לאסוף או לנהל בלתמים במסגרות לילדים .

ו.4 טיפול בקרוב מדרגה ראשונה בזמן מחלה או אם את המחלה שלא מאפשרת עבודה .

כל האופציות הנל משותפות בין התפטרות לחלת ביוזמת העובד .
עוד דברים באותו עניין.

ז. המעסיק יכול לאשר תקופת חלת אחרי חלד ארוכה מזו הכתובה בחוק ... בין אם מקבלים אבטלה או לא זה לא משנה , התנאי הוא שמרגע הסיום של החלת אחרי חלד זה הופך להיות תחת זכאות של חלת ביוזמת העובד כמו לכל גבר ואישה בישראל לכן אם מסכמים דבר כזה וזה טוב למעסיק ממליצה לסכם חוזית את תקופת ההגנה 60 יום כפי שמקבלים בחזרה מחלת אחרי חלד .

ח. אם עושים תביעה לביטוח לאומי מומלץ להוסיף מכתב המפרט את הסיבה לבקשת דמי אבטלה ולהוסיף הצהרות מעסיק , חוזי עבודה, שעון נוכחות , תצלום ספח תעודת זהות, חוזה שכירות או כל מסמך רישמי אחר שמעיד על הטענות שאתן מבקשות .

אז למה לא להתפטר? שאלה מאוד אינדיבידואלית לכל מקרה לסוגו אבל בעיקר התשובה כי זה לא הזמן להתפטר , תחשבו קדימה , מה הצורך שלכן בהתפטרות האמיתי ומה אתן רוצות להשיג בזה .

כל החישובים של ביטוח לאומי מתחילים מיום רישום בלשכת התעסוקה, הגשה של תביעה לאבטלה אפשר עד 12 חודשים מהאישים הראשוני בלשכת התעסוקה.
אז

1. אם לא נרשמת עדיין בלשכת התעסוקה ואת חושבת שמגיע לך אבטלה ולא ידעת ואת רוצה להשתמש באופציה הזאת אבל לא נרשמת בזמן ללשכת התעסוקה? תנסי לבדוק איתם אם יכולים לרשום אותך רטרו .

2. את רושמה כל התקופה בלשכת התעסוקה ולא הגשת אבטלה? אין בעיה תגישי רגיל .

3. לגבי תקופת המתנה אם לשכת התעסוקה לא מאשרת רישום רטרו אפשר לנסות לבקש מביטוח לאומי .

אני אישית קיבלתי עדויות של בנות שביקשו רטרו גם מלשכת התעסוקה וגם מביטוח לאומי , אבל אני לא יודעת בוודאות שהן אכן אישרו להן . אז אני לא מתחייבת לרטרו .
מה שאני כן אומרת שיותר גרוע לא יהיה תמיד אפשר לנסות.

פורטל זכויות העובדים:
פורום
פייסבוק
ייעוץ אישי
אנחנו כאן בשבילך!
לכל עובדת ועובד יש זכויות לפי חוק. פגעו בזכויות שלך? רוצה לבדוק מה קובע החוק?
מידע לעובדים ולמעסיקים
פורטל זכויות העובדים © המידע באתר ניתן באופן תיאורטי ואינו מהווה תחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין מנוסה!