{if 0} {/if}

חישוב פיצויי פיטורין באמצעות מחשבון בהתאמה אישית לכל מפוטר/ת - רק בפורטל זכויות העובדים!
חישוב פיצויי פיטורין באמצעות מחשבון בהתאמה אישית לכל מפוטר/ת
×
x

כלים לחיפוש עבודה
מחשבון פיצויי פיטורין

מחשבון פיצויי פיטורין


משכורת ברוטו אחרונה:


תאריך תחילת עבודה:


תאריך סיום עבודה:


מספר שנים בחל"ת:


שיעור הפיצויים ב-%:


סכום הפיצויים הכולל:
0.0   ₪

איך המחשבון שלנו עובד?


עובד שפוטר או התפטר בדין מפוטר זכאי לפיצויים. גובה הפיצוי מחושב לפי המשכורת האחרונה במכפלת שנות הוותק שלך.

מלא/י את הפרטים במחשבון לבדיקת גובה הפיצוי שמגיע לך.

במקרים שבהם המשכורת מורכבת מבונוסים / עמלות ובמקרים מיוחדים, אחרים - מומלץ לפנות ולקבל יעוץ אישי מעורך דין.חישוב פיצויי פיטורין - כמה מגיע לך בדיוק?

דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (281) דירוגים | דירוג ממוצע (4)
4 stars - based on 281 reviews
Hebrew

אם פוטרת מהעבודה ובכפוף לוותק שלך במקום העבודה, כנראה שמגיעים לך פיצויי פיטורין. רבים פנו אלינו במשך השנים שאלו ורצו להבין כיצד מחשבים בדיוק כמה פיצויי פיטורים מגיעים לפי חוק.

מפוטרים רבים מנסים לעשות שימוש במגוון מחשבונים לצורך הערכת סכום הפיצויים לו הם זכאים, ולכן בחרנו להסביר כיצד בדיוק מחשבים את הסכום המגיע לכל אחת ואחד מאיתנו במקרה של פיטורים.

לכל עובד קיימת זכות מלאה לפנות לקבלת יעוץ משפטי אישי לפני או אחרי פיטורין, לצורך הקפדה ושמירה על זכויות העובד - אלה המגיעות לכל עובד שפוטר מעבודתו ומכל סיבה שהיא. ליחצו כאן לפניה וקבלת יעוץ משפטי אישי.

מתי ואיך מתחילים לחשב את גובה הפיצוי שמגיע?

מצאנו עבודה שמתאימה לכישורים ולתוכניות שלנו. חתמנו על הסכם עבודה עם המעסיק. סגרנו את כל הפינות וההטבות בתלוש השכר ויום חדש התחיל. ידענו שלא לעולם חוסן. העבודה היא לא לכל החיים גם אם נרצה. השוק עלול להשתגע וגם המעסיק. חברות נסגרות ואחרות עוברות הליכי פירוק, פשיטת רגל ונסגרות...

ההשלכות הן תמיד על העובדים ועל הביטחון התעסוקתי שלנו. אנו עלולים להיות מפוטרים ממקום העבודה. אם זה אכן יקרה, לדאבוננו, מה הזכויות שלנו. מה הפיצוי שמגיע לנו בגין הפיטורים? איך מחשבים בכמה כסף מדובר?

הזכות לקבלת פיצויים בעקבות פיטורים נקבעה בחוק פיצויי פיטורים וחישוב הפיצוי נקבע בתקנות פיצויי פיטורים. ככלל, פיצויי פיטורים מחושבים לפי משכורת אחרונה של העובד כפול מספר השנים שעבד.

תלוש השכר אינו אחיד. רכיביו שונים במגזר הפרטי לעומת הציבורי. המבנה של תלוש השכר הוא תוצר של הסכמים קיבוציים וחוזים אישיים. בגלל השונות המובהקת בין תלושי השכר במשק נקבעו בתקנות הרכיבים והתוספות בשכר העבודה שיובאו ושלא יובאו בחשבון, לעניין חישוב הפיצויים.

על מנת לבצע חישוב נכון ומדוייק בכל מקרה אישי, מומלץ לקחת בחשבון את הנתונים הבאים:

 • שכר יסוד,  תוספת ותק, תוספת יוקר, תוספת משפחה
 • אם העובד מקבל תוספת מחלקתית או מקצועית היא תיכלל בשכר היסוד
 • עובד שלא מקבל את התוספות המנויות לעיל הפיצוי יחושב על בסיס השכר הרגיל המשולם
 • כל תוספת אחרת לשכר, מעבר למנויות בתקנות, לא יכללו בשכר היסוד לצורך חישוב הפיצוי
 • תשלומים עבור: אחזקת רכב, טלפון, שעות נוספות, פרמיה, משכורת 13, דמי נסיעה, הבראה, ביגוד ועוד הטבות, לא יובאו בחשבון לצורך חישוב הפיצויים
 • כדי להקטין את הרכיב של שכר היסוד, מעסיקים רושמים בתלוש השכר "תוספת" כלשהי כאילו מדובר בתשלום אמיתי ולא פיקטיבי (לוקש). אם העובד יוכיח שמדובר בתוספת פיקטיבית שמקומה בשכר היסוד, אזי היא תצורף לרכיב זה ותילקח בחשבון

קיראו בהרחבה: מה כתוב בתשלום המשכורת שלך?

חישוב הפיצויים בהתאם לאופן העסקה ומעמד העובד

 • השכר שישמש בסיס לחישוב פיצויי פיטורים יחושב על פי ההוראות שבהסכם הקיבוצי החל על המעביד והעובד ולפי המשכורת האחרונה
 • אם אין הסכם קיבוצי בין מעביד לעובד ספציפיים, יחושב הפיצוי לפי הסכם קיבוצי שחל על המספר הגדול של העובדים באותו ענף מקצועי ולפי המשכורת האחרונה
 • עובד קבלן יקבל פיצוי לפי ממוצע משכורת של 12 חודשים שלפני הפיטורים
 • אצל עובד לפי שכר בסיס ועמלות יחשבו את הפיצוי לפי שכר בסיס אחרון בתוספת סכום העמלות הממוצע ל-12 החודשים האחרונים
 • אם חל שינוי זמני בשכר האחרון, החישוב יבוצע לפי השכר האחרון שלפני השינוי
 • עובד שעבר ממשרה חלקית להיקף משרה מלאה, יחושב שכרו האחרון לגבי כל אחת מתקופות העבודה לפי שכרו ערב פיטוריו באופן יחסי למידת החלקיות של עבודתו
 • אם הופחת השכר של העובד, הפיצוי יחושב לפי השכר האחרון שלפני ההפחתה
 • עובד שנאלץ לשנות מהותית את עיסוקו והשינוי כמובן השפיע על רמת השכר, אזי, החישוב יעשה לגבי כל תקופה שלפני ואחרי השינוי ולפי השכר האחרון לפני ואחרי
 • עובד שהחליף תפקיד ושינה משמעותית את מעמדו ותפקידו, החישוב לפיצוי יבוצע על כל התקופה של התפקיד הישן והחדש בנפרד. לגבי התפקיד הקודם, החישוב יעשה לפי משכורת של עובד אחר בתפקיד זהה
 • הואיל והפיצוי נקבע לפי שנות עבודה לא לוקחים בחשבון במניין השנים לצורך הפיצוי את המקרים הבאים: שירות צבאי, חופשה ללא תשלום, הפסקת עבודה בגלל תאונה או מחלה מעבר למכסה בגינה הוא זכאי לדמי מחלה

מחשבון פיצויי פיטורים - לפי פסיקת בית המשפט!

עוזי זעפרני עבד כמתדלק בתחנת דלק של חברת נגב שירותים לאוטומובילים בע"מ במשך כ-12 שנים מאוגוסט 1997 ועד ינואר 2009.

התגלעה מחלוקת בין הצדדים לעניין שכר היסוד לשעה שהשפיע כמובן גם על גובה פיצויי הפיטורין. בהעדר הסכמה הוגשה תביעה נגד החברה לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב (תעא 12558/09).

התביעה ביקשה להכיר בשכר יסוד של 25.88 ₪ לשעה מבוססת על תלושי השכר ודוחות נוכחות שצורפו לתצהיר התובע. במהלך הדיון הצדדים הביאו ראיות בנושא נסיבות הפסקת העבודה.

ראיות אלה לקביעת בית הדין אינן רלוונטיות למחלוקת הנדונה אודות חישוב פיצויי הפיטורים וזאת מאחר שהתובע התפטר וכי הנתבעת הסכימה לשלם לו את פיצויי הפיטורים.

בתלושי השכר נרשם במפורש ששכר שעתי של 25.88 ש"ח שולם בגין שעות לילה ולא בגין שכר רגיל. גם התעריף בגין עבודה בשבת מעיד על כך שבסיס השכר היה 20.7 ₪.

זאת משום שבגין עבודה בשבת שולם לתובע שכר שעתי של 36.23 ₪, שהם 125% מ–20.7 ₪ (בגין עבודת לילה) ועוד תוספת של 50% בגין שבת.

בנסיבות אלה, נקבע בפסק הדין שהתובע לא הרים את הנטל להוכיח כי שכרו הרגיל היה 25.88 ₪ לשעה. בהתאם למסקנה זו נקבע שיש לחשב את זכויותיו הסוציאליות על יסוד שכר שעתי של 20.7 ₪ לשעה, בהתאם להוראות הדין.

על פי הוראת תקנה 1 לתקנות פיצויי פיטורים יש להביא בחשבון לצורך חישוב פיצויי הפיטורים שכר יסוד, תוספת ותק, תוספת יוקר ותוספת משפחה. כן יש לכלול בשכר תוספת מחלקתית או תוספת מקצועית.

מעבר לכך, על פי הדין, אם שולם לעובד רכיב שאינו מותנה בתנאי, יש לכלול אותו בשכר הרגיל לצורך חישוב הפיצויים. על סמך האמור בסעיף זה קבע בית הדין בתיק זעפרני כי אפילו לשיטתו, הוא עבד בלילה ובגין כך קיבל שכר גבוה יותר, מדובר בתוספת שאינה נכללת בחישוב השכר לצורך פיצוי הפיטורים, גם אם עבד דרך כלל בלילות.

הוא הדין במקרה של עובד המועסק דרך קבע במשמרת שנייה המזכה אותו בתוספת משמרות.

בתיק ע"ע 701/07 חברת חשמל נ' תורג'מן נקבע בין השאר: "במקרה הנדון שולמה לעובד תוספת משמרות מדי חודש עבור אותן משמרות שביצע בפועל, והתשלום שהתקבל השתנה מחודש לחודש בהתאם למספר המשמרות שבוצעו. מדובר בתוספת אמיתית ששולמה עבור עבודה בתנאים מיוחדים (משמרות) שבוצעה בפועל. הלכה פסוקה היא, כי תוספות שכר המשולמות עבור עבודה נוספת המבוצעת בפועל אינן חלק מן השכר הרגיל, לא לעניין גמלאות ולא בכלל".

הסכמים לגבי חישוב פיצויים במקרה של פיטורים

מעסיקים רשאים לכרות הסכמי פיצויי פיטורים עם עובדים מעבר לתנאים ולנוסחת החישוב הקבועים בחוק, אך לא פחות מהם. זה קורה בעיקר בהסכמי שכר עם מנהלים בכירים לתפקידים מיוחדים. כאשר הנסיבות מחייבות את פיטוריו של המנהל הבכיר בגין ביצועים ירודים, דואגים לכבס את המינוח ולהגדיר את הפיטורים כפרישה מוסכמת מתוך הבנה הדדית.

בנסיבות אלו זוכה המפוטר למצנח זהב כדי להקל על הסתגלותו בג'וב החדש. בכל מקרה, אם ההסכם הנדיב עם הבכיר לא מתקיים כמפורט בחוזה העבודה שנכרת, שערי בתי המשפט פתוחים בפניו לקיום ההסכם בטענה להפרת חוזה.

בתי הדין לעבודה בדרך כלל ידונו ויכריעו בסוגיות שיש בהן משום הפרה של התנאים והתקנות שנקבעו בחוק לצורך חישוב פיצויי הפיטורין.

ארגוני עובדים כמו ארגון המורים ודומיו ומעסיקים פרטיים אחרים, עשויים גם הם להציע פיצויים מוגדלים מעבר לבסיס החישוב הקבוע בחוק. זה קורה בנסיבות של התייעלות וצמצומים בהם נדרשת תוכנית פרישה מוקדמת המזכה את המתנדב לפרוש בפיצויים מוגדלים, הרבה מעבר לחישוב הבסיסי שהחוק קובע על תנאיו השונים.

ההסכמים מאושרים על ידי וועדות מקצועיות שהוסמכו הן במסגרת ארגון העובדים או במסגרת הסכמים קיבוציים. בתי הדין לעבודה לא נוטים להתערב בתוכנם של הסדרי פיצויים שסוכמו במסגרת הסכמים קיבוציים וארגוניים.

אם פוטרתם ומגיעים לכם פיצוי פיטורין כדין והמעסיק מסרב לשלם בטענה שהוא כבר הפריש לפיצויים שלכם במסגרת ההפרשות הסוציאליות שהחוק מחייב אותו להפריש לקרן פנסיה, קופת גמל וביטוח מנהלים, אל תסכימו.

אם חוזה העבודה שלכם לא קשור להסכם קיבוצי שקובע תנאים אחרים השונים מקביעתו של החוק, תפנו את המעסיק אל סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורים שקובע בזו הלשון: "תשלום לקופת תגמולים, לקרן פנסיה או לקרן כיוצא באלה, לא יבוא במקום פיצויי פיטורים, אלא אם נקבע כך בהסכם הקיבוצי החל על המעביד והעובד ובמידה שנקבע...".

קראו עוד: חישוב הפיצויים שמגיעים לעובד/ת לפי סעיף 14 לחוק

בכל מקרה, על מנת לבצע חישוב של הסכום הכספי המגיע לך כפיצוי, לאחר ובעקבות פיטורים, מומלץ לפנות אל עורך דין ולא לעשות שימוש במחשבון או כללים כתובים, שיכולים להשתנות ולהטעות שלא לצורך.

קראו עוד: האם רווחי קרן הפנסיה נכללים בחישוב פיצויי הפיטורים?


עדכון אחרון: 30/12/2018 12:27   
תגיות בעמוד:   הפסקת עבודה    תשלומים לפי חוק   
קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
לא שילמו לך פיצויי פיטורים בזמן? - פוטרת מהעבודה, חלף זמן ועדיין לא קיבלת את הפיצויים שמגיעים לך לפי חוק? בואו להבין את המשמעות של הלנת פיצויי הפיטורים והדרכים לקבל את מה שמגיע לך לפי חוק!
פורטל זכויות העובדים:
פורום
פייסבוק
ייעוץ אישי
אנחנו כאן בשבילך!
לכל עובדת ועובד יש זכויות לפי חוק. פגעו בזכויות שלך? רוצה לבדוק מה קובע החוק?
פורטל זכויות העובדים © המידע באתר ניתן באופן תיאורטי ואינו מהווה תחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין מנוסה!