זכויות עובדים בישראל - כל המידע בנושא שעות נוספות. מה אומר החוק לגבי שעות נוספות. מהו השכר עבור שעות נוספות ועוד.
שעות נוספות - החוק ותשלום שכר עבור עבודה בשעות נוספות
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
x

03-6222944
073-2505388
073-2505389
073-2505379
073-2505378
09-7670012
077-3447995
050-7738441
פרסום לעורכי דין בפורטל זכויות העובד
03-7369250
חיפוש באתר
כלים לחיפוש עבודה

עובדים שעות נוספות? מה אומר החוק לגבי שעות נוספות

Hebrew
תאריך: 31/01/2013 17:51   

בחוק שעות עבודה ומנוחה תשי"א- 1951 נקבע כמה שעות ביום מותר להעסיק עובד. גם לעובד אסור לחרוג ממספר השעות המקסימאלי שנקבע. כיום עומד מניין השעות שמותר להחזיק עובד במקום עבודתו על שמונה שעות ליום כאשר מדובר בשבוע עבודה בן שישה ימים ותשע שעות ביום כאשר מדובר על שבוע עבודה בן חמישה ימים.

יש לזכור כי חוק שעות עבודה ומנוחה בא להגן על עובדים ולשמור מפני פגיעה בבריאותם. זהו ההיגיון מאחורי הגבלה שכזו על אפשרות העסקתם של עובדים למשך פרק זמן המקובל על שני הצדדים (העובד והמעסיק) ביום.

שעות נוספות הן למעשה השעות שעמד העובד לרשות העבודה מעבר למסגרת השעות של יום העבודה ו/או השבוע הרגיל.

לפי היתר כללי שניתן על ידי שר התעשייה והמסחר אפשר להעסיק את כלל העובדים במשק 4 שעות נוספות ביום, אך לא יותר מ-12 שעות בשבוע. במפעלים בהם עובדים 5 ימים בשבוע מותרת העסקה של עד 3.4 שעות נוספות ולא יותר מ-15 שעות שבועיות.

בגין החריגה ממספר השעות המותר, זכאי העובד לתשלום מיוחד עבור שעות נוספות.

תשלום עבור שעות נוספות - כל מה שמגיע לך!

עובד שעבד שעות נוספות, זכאי לתוספת של 25% לפחות משכרו הרגיל לכל שעה משתי השעות הנוספות הראשונות. על כל שעה נוספת מעבר, זכאי העובד לתוספת של 50% לפחות משכרו הרגיל. 

אם לעובד משולם שכר עבודה על בסיס תפוקה, על המעביד לשלם לו על כל יחידת תפוקה שיוצרה בתוך השעתיים הנוספות, לא פחות 1.25 מהשכר שהיה משלם עבור כל יחידה ולא פחות מ 1.5 מהשכר עבור ייצור כל יחידה מעבר לשעתיים הנ"ל.

>>> פורום זכויות עובדים לשירותך! <<<

עובד שמשולם לו שכר חודשי יכול להחליף את תוספת השכר על שעות נוספות, במנוחה מעבודה של שעה ורבע לכל שעתיים נוספות ומנוחה של שעה וחצי לכל שעה נוספת מעבר לשתיים הראשונות.

עובד שהועסק בשבת וביום חג ישולם לו שכר הגבוה ב 50% מהקבוע. ועל שעות נוספות באותם ימים יקבל תוספת של 25% על השעתיים הראשונות ו-50% על השעה הנוספת מעבר להן.

על פי סעיף 5 לחוק הגנת השכר, חל איסור על המעביד לקבוע שכר כולל, שכר שכבר מגלם בתוכו תמורה בגין שעות נוספות ו/או חופשה שנתית, אלא בתנאים מסוימים.

גם בית המשפט העליון בשבתו בערעור רע"פ 4784/12 הסכים עם קביעת בית הדין הארצי לעבודה בערעור של גדליה מגן נ' משרד התעשייה והמסחר (ע"פ 34078-12-11) וקבע כי "על פי חוק שעות עבודה ומנוחה, גמול השעות הנוספות מתייחס לא לשכר הרגיל אלא לתוספת על השכר הרגיל...השכר הרגיל, על פני הדברים, הינו אותו שכר שלגביו חייב המעביד בתשלום שכר מינימום על פי חוק זה והדברים נכונים כמובן לגבי העסקה בימי שבת וחג".

מתי מתיר החוק להמשיך להעסיק עובד בשעות נוספות?

חשוב להבין כי ככלל החוק אוסר על העמדת עובד לרשות מקום העבודה למשך יותר מאותן שמונה שעות ליום בשבוע עבודה בן שישה ימים או תשע שעות ליום בשבוע עבודה בן חמישה ימים. השארת עובד לביצוע שעות נוספות הנה מקרה יוצא מן הכלל ומותר שתעשה רק על פי התנאים המוגדרים בחוק שעות עבודה ומנוחה.

בין התנאים שמגדיר החוק לפיהם מותר לחרוג משעות העבודה הרגילות ולעבוד בשעות נוספות:

  • כאשר חל מאורע בלתי צפוי אשר בגינו נדרש להמשיך את הפעילות בתחום עיסוקו של העובד על מנת לעמוד במכסת הייצור / השירות
  • מותר לחרוג ממניין השעות הרגיל כאשר מדובר בעבודה במשמרות
  • כאשר נמצאים בתקופה עמוסה במיוחד כגון לפני חגים, ספירות מלאי, ארגון מחדש וכו'
  • כאשר מתקבל היתר לפי סעיף 11 לחוק. היתר גורף מכוח סעיף זה ניתן על ידי שר העבודה כפי שיפורט בהמשך

ההיתר הכללי על פי סעיף 11 לחוק שעות עבודה ומנוחה

המדיניות הרווחת במקומות עבודה המאפשרת שעות נוספות בכל מקרה שעולה הצורך, ואף כמנהג קבוע לגבי עובדים מסוימים, מתאפשרת בזכות היתר גורף שהוציא שר העבודה מכוח אותו סעיף 11 הנ"ל. שר העבודה נתן היתרים נפרדים לעובדים בשבוע עבודה בן שישה ימים ולשבוע עבודה בן חמישה ימים.

בהיתרים אלה הגביל שר העבודה את מספר השעות הנוספות המותרות ביום וכן את סך כל השעות המותרות בשבוע. ישנם עובדים אשר מוגדרים כחריגים בחוק שעות עבודה ומנוחה. עובדים אלה לא יהיו זכאים לתמורה מיוחדת, מעבר לשכר הרגיל לשעה, עבור עבודה בשעות נוספות.

בין עובדים אלו נמנים אנשי מערכת הביטחון, משטרה, עובדי מדינה אשר תפקידם מחייב עבודה מחוץ למסגרת שעות העבודה הרגילות, ימאים, אנשי צוות אויר, עובדים אשר לא ניתן לפקח על מספר שעות עבודתם ביום יום.

ליחצו כאן לפניה וקבלת יעוץ משפטי אישי מעורך דין מנוסה!
קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
סע (ת''א) 1012-05-10‏ ‏גל שמיר נ' שטרוייזל בע''מ - פסק דין - בית הדין האזורי לעבודה קיבל את תביעתה של עובדת כנגד מעסיקה, וחייב בתשלום הפרשי שכר ושעות נוספות לפי כתב התביעה. בואו לקרוא את פסק הדין המלא...
עבודה בשבת - מה קובע החוק? - החוק מבהיר כי העסקת עובד בשבת הינה אסורה, מלבד מקרים מסוימים. מהם מקרים אלו, והאם הם חלים עליך? בואו להכיר ולדעת יותר על הזכויות של העובדים וחובות המעסיקים ביום המנוחה...
ליחצו כאן להוספת תגובה
1. תודה! המידע עזר לי מאוד!
ידעתי רק חלק מהדברים ופה התבאר לי הכל....
סגור
הוסף תגובה

ברכה 01/10/2013 19:50
2. הורדת שעות נוספות
מה קורה חגבי עובד שעובד שנתיים באופן קבוע 12 שעות ביום ומקבל שעות נוספות על פי חוק כאשר יש צמצומים במקום העבודה והמעסיק ביקש לצמצם לעובד ל 8 שעות ביום, 5 שעות יום ו\'? האם מותר? זה לא מהווה פגיעה או הרעה בתנאי העבודה? הרי מ 7500 ש\"ח ירד ל 5000? מה אומר החוק לגבי זה?
סגור
הוסף תגובה

נורית 22/09/2011 10:35
סגורסגור

פורטל זכויות העובדים:
פייסבוק
גוגל +
צור קשר
הפורום שלנו
עורכי הדין שלנו

עו"ד אריק שלו

עו"ד אורנה שמריהו

עו"ד ארז כהן

כתובות והודעות בפורום
פורטל זכויות העובדים © הייעוץ והמידע באתר ניתנים באופן תיאורטי, במידע חסר ואינם מהווים תחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין בנושא דיני עבודה