{if 0} {/if}

שאלה בנושא תשלום למצלרים - עורכי דין מובילים עונים לשאלות הגולשים בענייני עבודה...
תשלום למצלרים - פורום זכויות העובד ודיני עבודה
x

כלים לחיפוש עבודה

פורום זכויות עובדים ודיני עבודה

נושא
מחבר
תאריך ושעה
18/04/2014 02:21
שלום,
אני עובדת כמלצרית בבית קפה. השכר שלי מבוסס טיפים כאשר אם הטיפים לא עוברים את ה25 ש"ח לשעה- אז משולם לי ההפרש במשכורת. את הכסף אני מקבלת במזומן באופן יומי. בתלוש משוכרת מופיע שתלום לפי 25 ש"ח לשעה (גם אם יצא לי יותר) ונסיעות בסף 15 ש"ח ליום.
אלו התנאים שסוכמו בתחילת העבודה שלי.
כבר שלושה חודשים שהתלוש לא מגיע עם צ'ק. בעבר היה לי צק בסכומיםן מאוד נמוכים (100 ש"ח פלוס מינוס). אני הבנתי שזה עבור הנסיעות/הפרשים. לרוב אין הפרשים.
בגלל שלא היה צק פניתי לבעלים וזה הסביר לי שהכסף היומי שיצא לי לקבל כיסה גם את הנסיעות ולכן הנסיעות לא משולמות לי עם התלוש כי זה הכסף שקיבלתי מהטיפים.
האם זה חוקי שהטיפים יהיו גם לתשלום עבור נסיעות?

בנוסף, נראה לי מוזר שאין פיקוח על הטיפים. אצלנו למשל הכל נכנס לכלי ליד הקופה ובסוף יום הבעלים סופר את הכסף ומחשב. נכון, הכל כתוב בדפים שאנחנו כותבים נוכחות. אבל החישוב מבוצע ע"י הבעלים וללא פיקוח המלצרים. משמע שהוא יכול לקחת כסף מהקופת טיפים לעצמו.

יש מנגנון פיקוח?
20/04/2014 08:27
שלום,

אין חוק העוסק בנושא. הפסיקה קובעת, כי אי לראות במלצר נותן שרות עצמאי ללקוח. אלא כעובדו של בעל העסק, הזכאי לזכויות אשר חוקי העבודה מקנים לו. בהקשר לשאלה האם תשר הינו חלק מהשכר ישנם פסקי דין סותרים. מחד נקבע כי מלצר זכאי לכל הפחות לשכר מינימום ובתי הדין לא ניכו את תשלומי התשר אשר נובעים כולם מעדיבות ליבם של הלקוחות. מאידך נקבע על ידי בית הדין שבהסדר לפיו כל הטיפים מגיעים לקופת המסעדה ובעל הבית נותן למלצר את גובה הטיפים ואף משלים לשכר מינימום יראו יראו בכך תשלום שכר שאינו נוגד את חוק שכר מינימום. ישנם מספר דברים שראוי לזכור בעניין זה: א. חובת תשלום שכר מינימום של מעסיק. ב. יש לשלם על מלוא השכר זכויות סוציאליות ג. חובה על המעסיק להוציא תשלושי שכר לעובד ולנכות ניכויים לרשויות. ד. במקום בו יש הסכם קיבוצי או צו הרחבה יש לשלם בהתאם לו. ה. עשיית שימוש בטיפים כחלק משכר מינימום מבלי לבצע רישום הינה עברה על החוק.

האמור בעמוד זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי.
ההסתמכות על המידע באתר באחריות המשתמש בלבד!

מחשבונים לשימוש חופשי:

מחשבון דמי מילואים   מחשבון דמי לידה   מחשבון דמי אבטלה 
  מחשבון דמי הבראה
   מחשבון הלנת שכר   מחשבון פיצויי פיטורין

לאחרונה פורסמה בפורטל זכויות העובדים סקירה מקצועית בנושא:

הכרה בשעות נוספות שהעובד עבד ללא אישור המעסיק

הפורום
הגדול בישראל לדיני עבודה וזכויות עובדים מנוהל על ידי
משרדו של עורך הדין דורון לוין

ניתן לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מהיר ויעיל באמצעות הצ'ט בוט של פורטל זכויות העובדים

שאלה בנושא: תשלום למצלרים - פורום זכויות העובד ודיני עבודה
פורטל זכויות העובדים:
פורום
פייסבוק
ייעוץ אישי
אנחנו כאן בשבילך!
לכל עובדת ועובד יש זכויות לפי חוק. פגעו בזכויות שלך? רוצה לבדוק מה קובע החוק?
פורטל זכויות העובדים © המידע באתר ניתן באופן תיאורטי ואינו מהווה תחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין מנוסה!