כל המידע על שכר עבודה באתר לזכויות העובד - בדיוק בזמן וכל מה שמגיע לך!
שכר עבודה - בדיוק בזמן וכל מה שמגיע לך!
x

עורכי הדין שלנו עומדים לרשותך: 072-334-2000
072-3340751
כלים לחיפוש עבודה
פגעו בזכויות שלך בזמן הריון? 072-3340767

שכר עבודה - בדיוק בזמן וכל מה שמגיע לך!

דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (65) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 65 reviews
Hebrew

שכר עבודה (wage) הוא תשלום המשולם לעובד על ידי המעסיק עבור עבודתו, המיועד לסיפוק צרכיו וקיומו בכבוד. הוא מהווה נדבך חשוב בתחום דיני העבודה כחלק מההגנה על עובד במסגרת יחסי הכוח בינו ובין המעביד. שכר עבודה מכונה גם משכורת ונחשב לעוגן בסיסי בכל הנוגע לנושא זכויות העובד.

הסמכות העניינית לדון בתביעות שעניינן שכר עבודה מוקנית לבתי הדין לעבודה. משרד התעשייה המסחר והתעסוקה הוא שאחראי בין השאר על כל הנוגע לנושא הגנת השכר וזכויות העובדים לקבל שכר עבודה בישראל וזאת במסגרת חוקים רבים כפי שמפורטים בקישור זה.

כיצד מוגדר שכר עבודה ואיך מחליטים כמה ירוויחו העובדים?
שכר עבודה wage שכר עבודה wage שכר עבודה wage

קיימות שלוש דרכים עיקריות לתשלום שכר:

  • משכורת חודש
  • משכורת יומית
  • משכורת שעתית

משכורת חודשית (monthly salary) היא תשלום חודשי עם או ללא מרכיבים אחרים. משכורת יומית מחושבת לפי הכפלה של תעריף קבוע בימי עבודה.

משכורת שעתית מחושבת לפי שעות העבודה בפועל ותעריף שכר שעה כפי שסוכם בין העובד למעביד, במגבלות שכר מינימום כמובן.

גובה השכר המשולם משתנה בהתאם לקריטריונים שונים. יחד עם זאת, חוק שכר מינימום תשמ"ז -1987 אוסר על תשלום שכר בשיעור הנמוך משכר המינימום לחודש, יום או שעה הקבוע בחוק.

מעסיק המשלם שכר נמוך מזה מסתכן בעבירה פלילית שדינה קנס כספי. הזכות לקבלת שכר מינימום היא זכות קוגנטית ולכן אין אפשרות להתנות עליה במסגרת חוזה העסקה אישי או בכל דרך אחרת.

עיגון הסכם שכר - תלוי איפה אתם עובדים!

עיגון הסכמי השכר יכול להשתנות בין המגזר הציבורי והמגזר הפרטי. אחת הדרכים המקובלות לביסוס ההסכמות בעניין השכר במגזר הציבורי היא חתימה על הסכם קיבוצי, בין מעביד או ארגון מעבידים לבין ארגון עובדים.

הסכמים אלו עוסקים בין השאר בתנאי העבודה, יחסי העבודה, קבלה לעבודה והליכי פיטורין, זכויות וחובות של החתומים על ההסכם ועוד.

חוזה עבודה אישי (personal employment contract) הוא אפשרות אחרת לעיגון הסכמי השכר, ומנגנון זה נפוץ בעיקר במגזר הפרטי.

חישוב שכר עבודה לפי חוק ותקנות

המעסיק חייב לרשום את תשלום השכר בספרי העסק ולדווח על כך לרשויות המס. חישוב שכר עבודה נעשה על ידי חשב שכר. חוק הגנת השכר תשי"ח-1958 קובע את אופן תשלום השכר, מועד ומקום התשלום וסוגיות נוספות בנושא זה.

תיקון 24 לחוק הגנת השכר תשס"ח 2008 והתיקון המקביל של חוק שעות עבודה ומנוחה שינו באופן משמעותי את חישוב השכר, דיווח השעות ועוד. כעת, נקבעה חובה חוקית למעסיק לספק לעובד תלוש משכורת ברור וקריא הכולל רשימה ארוכה של נתונים שחייבים להופיע בו.

בדומה, קובע החוק חובה על המעסיק לתעד באופן מדויק את שעות העבודה של העובד (קיראו בהרחבה על: שעון נוכחות). החוק אף העביר את נטל ההוכחה במקרה של תביעת תשלום שכר עבודה, שבה השעות שנויות במחלוקות, על כתפי המעביד. כך הלה יצטרך להוכיח שהעובד לא היה זמין בשעות העבודה.

החוק קובע כי מועד התשלום של המשכורת יהיה עד סוף החודש שעבורו הוא משולם, עד ליום התשיעי של החודש שלאחריו.

דחיית תשלום המשכורת לאחר היום הקובע מהווה הלנת שכר, ובמקרה כזה יכול העובד להגיש תביעה לבית הדין לעבודה ולקבל פיצויים לפי הסכום שקבוע בחוק.

דע את זכויותיך בכל הנוגע לשכר עבודה!

שכר העבודה הוא המרכיב העיקרי במשכורתו של העובד ומכאן חשיבותו הרבה. כולנו עובדים בשביל להביא הביתה משכורת ולכולנו חשוב לקבל תגמול הוגן עבור עבודתינו.

במידה ונתקלת בבעיה כלשהי עם השכר החודשי שמשולם לך או שתרצה לבדוק מהן הזכויות שלך לפי חוקי העבודה, ניתן ללחוץ כאן ולפנות אלינו ללא כל התחייבות.

עורך דין מיומן ישוחח איתך ויבחן את שכר העבודה והזכויות המגיעות לך לפי החוקים בישראל.

ליחצו כאן לפניה אל עורך דין וקבלת יעוץ משפטי אישי

עדכון אחרון: 27/02/2013 16:11   
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור

פורטל זכויות העובדים:
פייסבוק
גוגל +
צור קשר
הפורום שלנו
אנחנו כאן בשבילך!
לכל עובדת ועובד יש זכויות לפי חוק. פגעו בזכויות שלך? רוצה לבדוק מה קובע החוק?
כתבות והודעות בפורום
פורטל זכויות העובדים | חייג/י: 072-334-2000 © המידע באתר ניתן באופן תיאורטי, במידע חסר ואינו מהווה תחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין!
מספר הפניות משנת 2007 מספר העובדים והמעסיקים שקיבלו סיוע שיחות טלפון ב-12 החודשים האחרונים
072-334-2000
היום
סייענו ל-132 עובדים ומעסיקים
השבוע
קיימנו 28.5 שעות ייעוץ טלפוני
החודש
היו 4337 שיחות טלפון
מאז 2007
טיפלנו ב-271168 פניות