ביטוח לאומי, הטבות בעבודה, כל מה שחשוב שתדעי על זכויות נשים לאחר לידה. כנסי ולא תפספסי..
זכויות נשים לאחר חופשת לידה - כל הזכויות שלך!
x

עורכי הדין שלנו עומדים לרשותך: 072-334-2000
072-3340751
כלים לחיפוש עבודה
פגעו בזכויות שלך בזמן הריון? 072-3340767

חשוב שתדעי: זכויות נשים לאחר חופשת לידה

דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (24) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 24 reviews
Hebrew

חופשת לידה (maternity leave) היא פרק זמן של חופשה מעבודה, שניתנת לאחר לידה ומהווה חלק בסיסי מזכויות נשים בעבודה. זכות זו קיימת בשינויים המתאימים גם לאבות ובמקרי אימוץ והיא מוכרת במדינות רבות בעולם. בכל מקרה, חשוב שתדעי כי זכויות העובד בישראל דואגות גם לך.

ההטבות שלך מביטוח לאומי וממקום העבודה

זכויות נשים לאחר חופשת לידה נגזרות מחוק עבודת נשים תשי"ד-1954. החוק קובע שעובדת שילדה זכאית לחופשת לידה של 14 שבועות בהם משולמים לה דמי לידה על ידי המוסד לביטוח לאומי כתחליף לשכר.

יחד עם זאת, קיימת גם אפשרות להאריך את התקופה באמצעות חופשה ללא תשלום ל-12 שבועות נוספים, בהם לא קיימת הזכאות לדמי הלידה.

בדומה, העובדת גם יכולה להיעדר מהעבודה אחרי חופשת הלידה ועד לשישה חודשים לאחר מכן אם מצבה אחרי הלידה, לפי אישור הרופא מחייב אותה בנוסף יולדות זכאיות למספר זכויות לאחר חופשת לידה.

יולדת העובדת במשרה מלאה זכאית לקיצור של שעה מיום העבודה מבלי שינוכה הזמן מהשכר שזכה לכינוי שעת הנקה.

יש לך שאלה?הכנסי לפורום זכויות העובד!

במקביל, נאסר להעביד את היולדת במשך ארבעה חודשים לאחר הלידה בשעות הלילה או המנוחה אלא בהסכמתה. בדומה, חוק עבודת נשים אוסר על פיטוריה של אישה בחופשת לידה ועד 60 יום אחריה, אלא על פי אישור מיוחד של משרד התמ"ת, זאת כחלק ממכלול זכויות הנשים לאחר חופשת לידה.

לצורך כך אין גם להחשיב את מניין 30 הימים הנדרשים לצורך הודעה בטרם פיטורין ב-60 היום האמורים. במקביל אם העובדת התפטרה תוך תשעה חודשים מהלידה לצורך טיפול בילד, יהיה זה בדין פיטורים ולכן תהא זכאית לפיצויי פיטורין.

יחד עם זאת, התפטרות לצורך טיפול בילד תזכה את האישה בדמי אבטלה מהמוסד הלאומי רק לאחר המתנה של 90 יום, אלא אם המוסד יעתר לבקשה לבטל או לקצר תקופה זאת.

זכויות נשים לאחר לידה זכויות נשים לאחר לידה זכויות נשים לאחר לידה
פסיקה בדבר זכויות נשים לאחר חופשת לידה

ע"ב 3083/30 נז- שטיין נ' ק.צ.ט בע"מ -  התובעת החליטה להאריך את חופשת הלידה שלה לאחר שילדה תאומות ופוטרה לאחר מכן על ידי מעסיקה, כאשר לדידה הדבר נעשה בניגוד לחוק משום שנעשה בזמן חופשת הלידה המוארכת.

בית הדין סוקר את השיקולים המנחים בשאלת הקיום של אפליה אסורה, כפי שנקבעו קודם לכן על ידי השופטת אלישבע ברק בהלכה של בית הדין הארצי לעבודה בעניין זה, המתייחסים לכך, שבמקרה ובו במכלול הנסיבות קיימת גם אפליה, אין חשיבות לשיקולים הנוספים לפיטורין.

יחד עם זאת במקרה זה ועל סמך בדיקת הראיות קובע השופט, שבזמן שהותה של העובדת בחופשה עלה צורך מהותי לפטר עובדים, ובעקבות זאת הוחלט לפטר את העובדת משום שביצועיה פחותים מאלו של חבריה לצוות ולכן על אף אמירות מפלות שנאמרו לעובדת, הוא דוחה את התביעה ורואה בפיטוריה חוקיים.

קראי עוד: המעסיק הודיע כי יפטר אותך 60 יום לאחר חופשת הלידה?

חשיבות הסיוע המשפטי

פגיעה בזכויות נשים לאחר חופשת לידה עלולה להשפיע גם על רווחת ילדן ולכן ייעוץ משפטי באמצעות פנייה אל עורך דין בעל ניסיון בדיני עבודה יאפשר לברר את הזכויות המגיעות בנסיבות כל מקרה ולתכנן את האסטרטגיה המשפטית בהתאם.

אחרי חופשת לידה? יש לך עוד שאלות? ליחצי כאן לקבלת ייעוץ משפטי אישי

עדכון אחרון: 03/05/2012 12:28   
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור

פורטל זכויות העובדים:
פייסבוק
גוגל +
צור קשר
הפורום שלנו
אנחנו כאן בשבילך!
לכל עובדת ועובד יש זכויות לפי חוק. פגעו בזכויות שלך? רוצה לבדוק מה קובע החוק?
כתבות והודעות בפורום
פורטל זכויות העובדים | חייג/י: 072-334-2000 © המידע באתר ניתן באופן תיאורטי, במידע חסר ואינו מהווה תחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין!
מספר הפניות משנת 2007 מספר העובדים והמעסיקים שקיבלו סיוע שיחות טלפון ב-12 החודשים האחרונים
072-334-2000
היום
סייענו ל-32 עובדים ומעסיקים
השבוע
קיימנו 20.6 שעות ייעוץ טלפוני
החודש
היו 2188 שיחות טלפון
מאז 2007
טיפלנו ב-279088 פניות

close